Meteorolojiden ciddi sağanak yağmur uyarısı! Tekmil gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemizin şimal, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve kayran yer çokça bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve şarki su, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerli atılmak üzere fasılalı bora ve kayran kayran gök ses sağanak yağışlı, değişik yerlerin az bulutlu ve kilitsiz küreksiz geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde domestik kalkmak için akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Çekicilik sıcaklıklarının; yağmur alan yerlerde az buçuk azalacağı, diğer yerlerde kebir aynı fark olmayacağı, alelumum zaman normallerinin altında seyredeceği hesap ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Şarki kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) olarak eseceği aritmetik ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerli yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara alın (birden baskın, feyezan, yıldırım, yağmur anında kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Maşrık Anadolu’nun doğusunda günindi ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerli olmak amacıyla sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

EGE

Parçalı, kıyı kesimlerinin az bulutlu ve degaje geçeceği anlayış ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Maşrık Akdeniz’in domestik görünmek için fasılalı bora ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin domestik atılmak amacıyla fasılalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, mıntıka genelinin yerli oluşmak amacıyla aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, mıntıka genelinin domestik kalkışmak amacıyla fasılalı boğanak ve asuman patırtılı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yer saha kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kuzey ve garp kesimleri, Veca, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerli görünmek amacıyla aralıklı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel görünmek amacıyla sağanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

Share: