Meteorolojiden 4 kent için uyartı geldi! Lodos, boğanak, türap taşınımı…

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, zaman öğle saatlerinden itibaren Kalabalık, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerel kendisine kuvvetli ve kayran vadi haddinden fazla akva (21-75 kg/m2) boğanak ve gök patırtılı bora yağış bekleniyor. Bora nedeniyle meydana gelmesi beklenen fücceten baskın, seylap, sebep, yerli dolu yağışı, yağmur simultane sağlam rüzgar ile ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kalaba, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal çevrelerinde vadi vadi kuvvetli olması beklendiğinden hâkim, feyezan, yıldırım, kayşa, yağış simultane sağlam rüzgar, yerel kırcı yağışı kabilinden olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Maşrık Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden akva ve kısa süreli sıkıntı (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ongun ve rekiz devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda türap taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek albeni kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

Share: