Meteoroloji zerrin kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ahzüita haset aralarında İstanbul karışma 17 ilde yağış uyarısı yaptı. Pazartesi haset bakımından İstanbul’da sabahleyin saatlerinde boğaz çevresindeki ara sıra ilçelerde yağmur başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde deli dolu olduğu tanıdık yağmur nedeniyle trafiğe çıkan vatandaşlar zorlukla defa alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Sarı kodlu uyartı yapılan iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce saha alıyordu. Bursa’bile ve henüz bir nice bölgede birlikte sabahleyin saatlerinden itibaren baran etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği bile toplumsal iletişim araçları hesabından uyartı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Hava Bilgisi’ye göre; ferda önceki saatlerden itibaren İstanbul’de sağanak ve asuman patırtılı sağanak yağışların; aralıklı ve yerel kendisine akva olması bekleniyor. Pattadak dominant ve akarsu baskınına karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Umumi Müdürlük, hava sıcaklığında şanlı bire bir değişiklik olmayacağını da açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Solgun, havada “potansiyel od durumu”na işaret ediyor. Adisyon edilen meteorolojik vaka olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: