Mersin’i kuş bakışı gören Gün Gülü Tepesi’nden 8 ayda 20 bin pervaz yapıldı

Mersin’bile, akla yatkın iklim koşulları sebebiyle yılın dört mevsimi rahatlık paraşütü yapma imkanı sunan tabiat manzaralı Gelincik Tepesi’nden yılın 8 ayında kestirmece 20 bin uçuş gerçekleştirildi.

Yenişehir ilçesi Emirler Mahallesi’ndeki bel, kenti kuş bakışı gören makul arazisinde dirlik paraşütü organizasyonlarına ve idmansız sporculara familya sahipliği yapıyor.

Merkeze uzaklığının 13 kilometre olmasıyla erişim kolaylığı sunan Gelincik Tepesi, uygun iklim koşullarıyla dört zaman uçuş imkanı sağlıyor.

Tepeden havalanan adrenalin tutkunları, gökyüzünde süzülürken Akdeniz ve Toros Dağları manzarasını takip şansı buluyor.

Arazi çevresinde acil baş aşağı noktaları düzlük kayran belen, bire bir zamanda ön paraşütü eğitim merkezi adına kullanılıyor.

Geçen yıl yaklaşık 15 bin olan uçuşu sayısı, Gün Gülü Tepesi’nin bilinirliğinin artmasıyla bu sene 8 ayda 20 bine ulaştı.

“Yıl böylecene 30 bin pervaz gerçekleşeceğini hesap pusulası ediyoruz”

Türkiye Albeni Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Erhan Feraset Özaydın, AA muhabirine, Gelincik Tepesi’ne olan ilgisinin her güzeşte gün arttığını söyledi.

Bölgenin, avantajları sayesinde değişik kentlerdeki sporcular vasıtasıyla tercih edilmeye başladığını aktaran Özaydın, Gelincik Tepesi’nde Türkiye şampiyonalarının düzenlenmeye başladığını dile getirdi.

Tepede tahminî 15 yıldır uçuş yapıldığını anlatan Özaydın, şöyle devam etti:

“İlk başladığımız zamanlarda 8-10 sportmen vardı. Şu anda bırakanlar hariç faal olanlar 150 güç. Akıbet 5 yılda 300 gönül sportif olarak bu faaliyette bulunmuş. Sabık sene pervaz sayısı 15 binken bu yıl 8 ayda 20 bine ulaştık. Bu senenin böylelikle 30 bin uçuş gerçekleşeceğini oranlama ediyoruz. Tarsus ve Adana bu bölgede uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bölgemiz, gönül rahatlığı paraşütü üzere haddinden fazla ülkü. 12 kamer boyunca lahzada kolaylıkla seçme zaman uçuş oluyor.”

Hüseyin Atlı: “Burası turizm potansiyeli yüksek benzeri bölge”

Akdeniz Ön Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Başkanı Hüseyin Atlı birlikte Gelincik Tepesi’nin, karşı paraşütü tutkunlarının elzem adreslerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Tepenin, hem doğa hem dahi bahir manzarası sunduğunu anlatan Atlı, “Kesim, hem insanların yan paraşütü yapabildiği hem dahi balkondaymış kadar Mersin’i seyredebildiği benzeri kayran. Seyyah kendisine mevrut sporcular buradaki uçuşlara katılıyor. Son yıllarda Gündüz Feneri ve Afrika ülkeleri ile Rusya’dan çok fazla gezgin buraya gelerek uçuş yarmak istiyor. Bura turizm potansiyeli faziletli tıpkı havza.” diye konuştu.

Rahatlık paraşütü sporcularından Elif Bitmez da tepeden atlayarak pervaz yapmanın keyifli olduğunu ve manzaraya hayran kaldığını belirterek, “İstanbul ve Tekirdağ’de da uçtum ama yeryüzü sevdiğimiz meydan Gelincik Tepesi. Bura merkezi tıpkı noktada, çalışanlar öğle ortada gelip pervaz yaparak yeniden işine dönebiliyor. Bu, pek bulunabilen aynı atıfet değil. Seçme türlü imkana erbap olduğundan uçuş üzere değişik seviyelere makul ayrımsız bayır. Bu yüzden birlikte burayı seviyoruz. Havada süzüldüğümüz ahit kendimizi o enerjiye ve özgürlüğe bırakıyoruz. Koca tıpkı kalp.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçuş tahsis etmek amacıyla Adana’dan gelen Sırrı Küçükarslan ise bahir manzarası eşliğinde gökyüzünde süzülmenin ateşli olduğunu tabir etti.

Share: