Mersin merkezli 3 ilde FETÖ operasyonu: 14 kontrol

Mersin Ağacı merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ/PDY) güncel ve finansal yapılanmasına müteveccih gerçekleştirilen operasyonda 14 dalavereli gözaltına makbuz.

Edinilen bilgiye bakarak, İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım (ÇIFTLIK) Ofis Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün ‘güncel ve mali yapılanması’ içerisinde hareketlilik gösteren şahıslara müteveccih yaptığı çalışmalarda, 15 kaka belirledi. Şüphelilerden finansal sorumlu M.Y.’nin örgütten kopuşu önleme ve ilişkinlik duygusunu yükseltmek amacıyla mal ve ahzüita hediye kartları dağıttığı, bu yöntemle örgüt mensuplarını ayakta tutmaya çalıştığı belirlendi. Bunun birlikte askeri mestur yapılanması içerisinde hayatiyet gösteren eşhas bulunduğu, bu kişilerin örgütün meçhul enformasyon yöntemlerinden olan ankesör/büfe hatlarından mütevali aranma kayıtları olduğu ve ayrıksı örgütün mensuplarının ByLock yazışmalarında isimlerinin anıldığı, henüz önce gözaltına alınan ve itirafçı olan şüphelilerin ifadelerinde adları güzeşte eşhas olduğu, örgüte ilgilendiren olan ve yapıya öge devşirmek üzere kullanılan kandil evlerinde mütezayit şahıslar olduğu ve içlerinden birinin ocak sorumlusu olduğu, örgütün sorumluları ile bağlanak kayıtlarının bulunduğu tespit edildi.

Yapılan çalışmaların arkası sıra zaman Mersin merkezli Adana ve Antalya’da belirlenen adreslere eş anlı cerrahi müdahale düzenlendi. Operasyonda 14 dalavereli gözaltına makbuz. Yakalanan kişiler işlemleri yapılmak üzere emniyete götürülürken, üzerine denetim kararı kâin 1 şüpheliyi da yakalama çalışmasının sürdüğü bildirildi. – MERSİN

Share: