Mercan Kanyonu değme mevsimde natür tutkunları amacıyla çekicilik alanı oluyor

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bağ bozumu renkleriyle güzelliğini zait Mercan Kanyonu ve çevresi, natür tutkunlarının rotasındaki yüce uğraklardan biri oluyor.

Tabiat harikası göl, yer, yayla ve şelalelerin bulunduğu 1500 rakımlı Ovacık, seçme mevsim ev içi ve ev dışından turistler amacıyla cazibe alanı.

İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki Beşevler köyü civarında düz düzlük Mercan Kanyonu üstelik sonbaharın gelişiyle güzelliğine görk kattı.

Yaprakları sararmış ağaçların ortada, düz altından çıkan suların aktığı dar boğaz, günün mukannen zamanlarında kasaba iklim ve ilçelerden doğaseverleri ağırlıyor.

Kanyonda dörtköşe koridor geçiriyorlar

Kanyondaki metrelerce yükseklikteki kayalar arasından sabık ziyaretçiler, balkon esnasında fotoğraf çekip, akarsu kıyısında piknik yapıyor.

Sakinlik ve dinginlik sunan kanyon, olgunlaşmamış hayvanat ile türlü kuş türlerine da dirim alanı sağlıyor.

Doğasever Meram Gündüz, AA muhabirine çocukluğundan beri doğayla bağırsak içe sıra geçirdiğini belirterek, mekân memleket ve ilçelere geziler düzenlediğini, Ovacık’ın dokunulmamış alanlarıyla aynı hava alanı olduğunu dile getirdi.

“Dar Boğaz ve çevresinde kalite cümbüşü yaşanıyor”

İlçedeki Mercan Balığı Kanyonu’nun çok domuzuna benzeri saha olduğunu belirten Çağ, şöyle konuştu:

“Kanyonun ayrımsız tarafında orman değişik birlikte ise kahverenginin tonlarına erbap kayalıklar bulunuyor. Dar Boğaz içerisinde akan akarsuyun etrafı birçok renge bürünmüş. Güz olması nedeniyle dahi kanyon ve çevresinde ulam cümbüşü yaşanıyor. Meşe ağaçları, kavaklar, yeşeren otlar ve çiçek açan vargitler doğaya görk katıyor. Gezerken haddinden fazla mutlu oldum ve güzelce fotoğraflar çektim.”

Huy tutkunu Ali Hıdır Çelik, ilk defa gördüğü Mercan Kanyonu’na hayran kaldığını anlattı.

Kanyonda huy renklerinin değme tonuyla karşılaştığını söyleyen Çelik, “Doğayla çöz içe olduğum zamanlar kendimi henüz mebzul hissediyorum ve stresten uzaklaşıyorum. Kanyondaki gezimiz sırasında birlikte ormanlık alanda bozayı, akkuş ve altın delimsirek kabil kuş türlerini gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Share: