Mehmet Göker’den İş Salıverme Eylemi Yapan Öğretmenlere Destek: “Imtihan Sisteminde Israr Etmek, Yetişek ve İş Barışını Bozmaya Müteveccih Bir Kadem”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur’de hareket salıverme eylemi yapan öğretmenlere destek verdi. Göker, “Mevcut hükümetin getirmiş olduğu sınav sistemiyle bir işi işleyen öğretmenler ortada mahiye farkı oluşacağı ve emek barışını bozacağı aşikarken bunda direnmek eğitim bilimi ve hisse senedi barışını bozmaya yönelik ayrımsız girişim” dedi.

Mehmet Göker, Öğretmenlik Çığır Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemine reaksiyon adına bugün aksiyon salıverme eylemi yapan Eğitim İş Burdur Şubesi’ni müzakere etti. Öğretmenlerin eylemini desteklediğini belirten Göker, şunları söyledi:

“Öğretmenlerimiz, toplumsal haklarındaki kriz zımnında iş bırakma eylemindeler. Bu eylemi ilgiyle ve istekle destekliyorum. Çünkü mevcut hükümetin getirmiş olduğu imtihan sistemiyle aynı işi fail öğretmenler arasında aylık farkı oluşacağı ve çalışma barışını bozacağı aşikarken bunda diretmeyi, eğitim bilimi ve gelişim barışını bozmaya yönelik tıpkısı aşama olarak değerlendiriyorlar. Bu yasanın, bu sınavın idraksiz çekilmesini istiyorlar. Ayrıca günümüz iktisadi şartları içerisinde aldıkları maaşların hepimiz farkındayız. Bununla öğrenciye terbiye değil, zat ailelerini pekâlâ geçindireceklerinin derdine sakıt vaziyetteler. Bu konuda üstelik hal önerilerini ve taleplerini dile getirebilmek için seslerine curcunalı oluşmak hesabına tığ de buradayız.

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER ÖZEL OKULLARIN HEGOMANYASI ALTINA GİRMİŞ”

Bire Bir farklı laf ise sözleşmeli öğretmenler ağız ağıza özel okulların hegemonyası altına girmiş ve sıklet altında. Çokça çok düşük ücretlerle çalıştırılan öğretmenlerimize ayrımsız zaman ilk kol verilmesi ve bu öğretmenlerimizin üstelik bu sömürü düzeninden kurtulmasını istiyorlar. Ki talepleri iktisadi değil, içtimai anlamda müsavat ve yapabildikleri mesleği tamamen öğrenciler üzere tahsis etmek yerine bu mücadeleyi veriyorlar. Vermiş oldukları mücadeleyi kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.”

Share: