MAZLUMDER “sahipsiz aylak köpeklere” ait anlatım hazırladı

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Iyesiz Avare Köpekler Raporu’nda, son zamanda artan saldırıların, kuduz vakası ve buna tutkun hastalıkların kayıplara illet olduğu belirtildi.

MAZLUMDER Konya Şubesince hazırlanan raporda, sahipsiz köpeklerin son yıllarda popülasyonun taharri edilememesi zımnında Türkiye’de giderek büyüyen tıpkısı sorun haline geldiği bildirildi.

Sahipsiz köpeklerin kasaba, cemiyet sağlığı ve can güvenliğini zılgıt ettiği vurgulanan raporda, “2022 yılı bakımından Türkiye’de sahipsiz köpek sayısının 10 milyon civarında olduğu hesap pusulası edilmektedir. Iyesiz kapik popülasyonunun kontrol altında tutulmaması ve sonucunda popülasyonun kontrolsüz şekilde büyümesi değişik riskler doğurmaktadır. Bildirme büyük riziko, habitatta sahipsiz sayısının artması sonucunda orada güçlü insanların eğin bütünlüğünün tehlikeye girmesidir.” ifadesine meydan verildi.

Köpek ısırma vakalarının yeryüzü haddinden fazla 0-4 yaş grubunda olduğu, etkisi her an mütezayit bu sorunun, afiyet, düzenlilik, dirim hakkı, maddesel varlığını ve eğin bütünlüğünü siper kadar kayırıcı hakları ihlaliyle sonuçlandığı belirtildi.

Iyesiz köpekler cihetiyle yaşanan hak ihlallerine atıfta bulunan raporda, Kayseri, Karaman, Eskişehir, Adana, Şanlıurfa, Balkı, Münevver ve Gaziantep’te köpek saldırısı vakasıyla yaşanan ölümler anımsatıldı.

Iyesiz köpeklerin elverişsiz aşılama ve bakımsızlıktan çevre cemiyet sağlığının zılgıt edildiği, avare köpeklerin zoonotik emraz açısından da eş yaşamını ve sağlığını yıldırma boy bos duruma geldiği bildirildi.

“7’si çocuk 27 yaşama hayatını kaybetmiştir”

Raporda, şu görüşlere kayran verildi:

“Sahipsiz köpekler, hayat hakkından, temiz bir mekân hakkına, dimdik dirilik hakkından çocukların ve engellilerin haklarına kadar güçlü haddinden fazla hak üzerine ihlale misil açmaktadır. Birçok vakayı olay listesine tavlandırmak mümkündür. Sadece 2022 yılı esasen kasım ayına kadar 7’si bala 27 kişi hayatını kaybetmiştir. Resmi kurumların bu konuda benzeri anlatım tutmaması, medyaya yansıyanlar dışında ölüm ve yaralanmaların kesin sayıyla ifade edilememesi, sahipsiz köpeklerin etmen olduğu gidiş geliş kazası, kalp krizi, us kanaması kadar ölümlerde etken kendisine köpeklerin gösterilmemesi açık sayıya ulaşılmasını engellemektedir.”

“Sevgili sosyal ve ilmî tartışmalarla ele alınmalı”

MAZLUMDER’in ise konuya ait şu önerilerine düzlük verildi:

“Bahis tartışılırken popülist söylemlerden ve iştahlı propagandalardan uzaklaşılmalı, sosyete barınakta başına kürekle vurularak öldürülen köpek görüntüleri ile kuduz olup hayatını kaybeden herif canı beyninde bırakılmamalıdır. Sorun toplumsal ve ilmî tartışmalarla ele alınmalı, bilcümle tarafların üstünde uzlaştığı tensikat ve uygulamalar geliştirilmeli ve elan fazla kıygınlık yaşanmadan çözüm üzere çabucak harekete geçilmelidir.”

Share: