Marmara Depremi’nin 23. yılı

SELIM Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Önder ile Sakarya Tecim ve Endüstri Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yıl dönümü dolayısıyla rey yayımladı.

Tever, mesajında, aradan güzeşte 23 yılda yaraların çevrilmiş olmasına karşın acıların azalmadığı ve hayatını kaybeden vatandaşların unutulmadığını belirtti.

Deprem gerçeğine karşı topluluk yerine değme antlaşma hazır olunması gerektiğine bel eden Tever, “Burada en makro kapı, depremle yaşayabilmeyi bellemek, yapı stoklarımızı, evlerimizi ve hisse senedi yerlerimizi depreme dayanabilen hale getirmektir. Yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgelik, deneyim ve teknolojinin imkanlarını kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımız ve vatandaşlarımızla bire bir kontekst içerisinde herhangi bir antlaşma depreme mücehhez olmamız ve yaşanan bu balaban acıdan öğüt çıkarmamız gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Tekrarlanmaması için tedbirlerin artması gerekir”

Serdivan Şehremini Önder de depremin acısını bibi yüreklerinde hissettiklerini kaydetti.

Depremi unutmamakla alay malay yaşanılan tarifsiz acıların tıpkı henüz tekrarlanmaması üzere tedbirlerin arttırılması gerektiğine değinen Alemdar, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına birlikte başsağlığı dileklerini iletti.

“Site çatı stoğunun güvenliği depreme karşı sağlanmalı”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ ise depreme hazırlık ve vacip önlemlerin alınması konusunu her ant gündemlerinde tuttuklarını rapor etti.

Kentsel tahavvül ve deprem eylem planlarının yapılması konusundaki görüşlerini ilişkin gurur ve kuruluşlarla paylaşmaya özen gösterdiklerini aktaran Altuğ, yapıların, şişman oranda nesir sürecinde yaşanan olumsuzluklar ve hatalardan kaynaklı hasar gördüğünün belirleme edildiğini belirtti.

SATSO kendisine kurumsal izin ve sorumlulukları dahilinde basar bünyesinde yapım, müteahhitlik, mimari ve mühendislik sektörü temsilcilerinin talebiyle beton değerlerinin araştırılması için “Beton Araştırı Komisyonu” kurduklarını bildiren Altuğ, encümen raporunu kamuoyuyla paylaşarak farkındalık oluşturduklarını anlattı.

Altuğ, şehir bina stoğunun depreme karşı güvenliğinin sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Share: