Marmara Depremi’ne özen koparmak üzere 115 kilometre koştular

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Balaban Marmara Depremi’nin 23. yılında, depremde hayatını kaybedenleri tesmiye etmek ve sarsıntı üzerine şuur tesis etmek amacıyla İstanbul-Değirmendere arası 115 kilometrelik koşun düzenledi.

Arama Istirdat Derneğinin (AKUT), 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına, İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik parkurda düzenlediği koşu, İstanbul Ataşehir’den başladı. Etkinlikte IVEĞEN gönüllüsü ve AKUT’a destek veren sporculardan oluşan 34 kişilik takım İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik koşun amacıyla çalma döktü. AKUT’un etkinlikleri çerçevesinde yer sarsıntısı saati olan 03.02’de AKUT İzmit Ameliyat Merkezi’nde aynı anma töreni düzenlenecek. Değirmendere’de 1999’da suya gömülen binaların bulunduğu bölgede dalış etkinliği gerçekleştirilecek.

“Toplam 115 kilometre koşuyoruz”

IVEĞEN Taharri Kurtarma Derneği Akademi Spor Bilimi Sorumlusu Gülseren Yıldız Üstündağ, “Bu sene depremin üzerinden 23 sene geçti. Biz elan evvel 2017’de böyle bir aktiflik düzenlemiştik. Ama araya pandemi girince şu anda gine düzenleme kararı aldık. Zira ülkemiz yer sarsıntısı bölgesinde, nedeniyle bu depremler natürel olaylardır ve olacaktır. Depremden kaçınılmayacak amma deprem üzere müstelzim önlemleri almalıyız. Biz yetişkinler yerine gençlerimize örnek olmak namına depreme ilgi kabul etmek namına hakeza bire bir koşuyu düzenledik. Biz Taharri Kurtarma Derneği’nin Ataşehir Geri Hizmet Deposundan Bataklık Değirmendere’ye, Kuzey Anadolu Marmara Fay Hattı bölgesinin tıpkı kısmını koşarak gidiyoruz. Bütün 115 kilometre koşuyoruz” dedi.

“Ego depremi ateş parçası birisi adına düğünüme 3 periyot kala çevremdeki bir nice insanı kaybettim”

AKUT üyelerinden Yasin Iğ ise, “Haddizatında söylenecek haddinden fazla kelime var amma duyguları tefhim etmek biraz edisyon. Ben 1999 depremini zihayat birisi olarak düğünüme 3 zaman kaldığında evimi, çevremdeki bir nice insanı kaybetmiş biri adına, uyum bozulmasına rağmen hayata devam edenlerdenim. Bu acımızı zaman AKUT sayesinde sporla, kardeş kardeş, kardeş kardeş acıları acısın diyerek tazeleyerek değil, bundan ahir yarınlarımıza henüz şuurlu adımlar atmak yerine unutturmamak için aynı aradayız. O yüzden bu yaşanmış acılardan öğüt alıp, yarınlarımıza daha bahtiyar, henüz dimdik ve bilinçli insanlar namına sürdürmek üzere buradayız” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: