Mardinli üniversite öğrencilerinin gerekseme sahibi ailelerine nakdi bindi

Mardinli darülfünun öğrencilerinin gerekseme sahibi ailelerine Büyükşehir Belediyesi marifetiyle nakdi destek verilecek.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığında düzenlediği toplantıda, gençlerin yetişek hayatına katkı arz etmek amacıyla yürütülen çalışmaların mütemadi sürdüğünü söyledi.

Belediye olarak sabık yıl yaptıkları kabilinden bu yıl dahi üniversitede terbiye gören, darülfünun kazanmış öğrencilerin ailelerine nakdi bindi vereceklerini aktaran Demirtaş, sabık sene tahminî 10 bin üstünde başvurma olduğunu, kaymakamlıklar ve evkaf üzerinden inceleme yaptıklarını, 7 bin 652 öğrenciye bile geçen sene biner bin lira bire bir defaya belli kalkmak amacıyla müzaheret yaptıklarını anımsattı.

Bu yıl da başlayan başvuruların 5 Ekim’e kadar süreceğini bildiren Demirtaş incelemenin peşi sıra 2 taksit halinde yardımı yapacaklarını kaydetti.

Demirtaş, “Amacımız belediyenin kaynaklarını milletimizle benimsemek. Milletimizin kaynaklarını esasen milletimizin çocuklarıyla ısınmak istiyoruz. Onların eğitimlerine ayrımsız nebze olsun katkıda bulunsak kendimizi çok mutlu hissedeceğiz.” dedi.

İnternet üzerinden başvuramayanların kayıtlarını Toplumsal Hizmetler Kat Başkanlığına üstelik yapabileceklerini nâkil Demirtaş, yardım miktarını müracaat sayısına bakarak belirleyeceklerini, başvurular amacıyla hiçbir sınırlama olmadığını, bütün başvuruların değerlendirileceğini bildirdi.

“Yurtla ilgilendiren bire bir sıkıntımız namevcut”

Üniversite öğrencilerinin yurtlarla ait güzeşte sene ayrımsız kıygınlık yaşamadığını anımsatan Demirtaş şöyle konuştu:

“Tamam misafirhanelerimizi ve yurtlarımızı üniversite öğrencilerimize açmıştık. Bu sene misafirhanelerimizle ilgili benzeri kâm ve sıkıntımız olmadı. Zira sabık yıl 4 yurdumuzu hizmete açmıştık. O yurtlar şu an tam geldi. Benzeri zamanda Milli Yetişek Müdürlüğünden aynı az henüz aldık. Şu an onun bakım ve onarımını yapıyoruz. Allah çarkıfelek ederse 5 Ekim’da o yurtla ilişik bilcümle işlemler bitecek. Şehir merkezinde olmayanlar yahut yurtlara başvurma etmemiş çocuklarımız tür. Konuk öğrencilerimiz türlü. Tecelli olursa hepsini yurda alacağız. Yurtla ilişkin tıpkı sıkıntımız yok.”

Demirtaş, ayrıca Bilgisizlik ve Spor Bakanlığınca 1000 şahsiyet benzeri mektepli yurdunun ihalesine çıktıklarını, yurdun yerleşke içerisinde, üniversitenin kolaylıkla yanı başında 30 dekar üstünde düz yazı edileceğini sözlerine ekledi.Share: