Mardinli çocuklar ilk kez İstanbul’u gezdi

Tuzla Şehremini Şadi Kalem Erbabı’nın davetlisi yerine Mardin’in Kızıltepe ilçesi Akçapınar köyünden mevrut ayrıntılar, İstanbul’un tarihi ve turistik mekanlarını gezdi, tema parkta eğlendi.

Başbuğ Yazar haziran ayında konuşma ettiği Akçapınar Köyü İlkokulu’nun öğrenci ve öğretmenlerini Memleha’da konuk etti.

İlk sefer uçağa binerek İstanbul’a mevrut dallar, geçmiş Memleha’daki Ana Konu Park’ta doyasıya eğlendi. Öğrenciler henüz bilahare Memleha Belediyesi Çavlan Terbiye Parkı ve İstanbul İl Firez Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığına kapalı müzeleri gezdi.

Gezinin ardından Memleha Belediye Reisi Yazar, Akçapınar İlkokulu öğretmeni Esra Boyraz ve öğrencilerle Tuzla Belediyesi Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde aynı araya geldi.

Çocuklarla yegâne yegâne arkadaşça fail Başbuğ Musannif, “Buraya gelerek bizlere şeref verdiniz. Mardin’de bizleri güler yüzle karşılamıştınız. Orada Enver ile satranç oynarken kulağıma ‘Ben İstanbul’a gitmedim.’ dedi. Enver’in bu sözü üzerine sizleri ağırlama düşüncesi oldu. Şeref duyduk. Akçapınar köyü ile Tuzla ortada ayrımsız arzu büyü oluştu. çıktı her devir burada ayrımsız yeriniz olduğunu unutmayın.” ifadelerini kullandı.

Akçapınar köyünde muallimlik özne Esra Boyraz, basından izleme ettiği Memleha Belediyesi Istem Elleri Çarşısı’nın iyilik çalışmalarını okuluna yayımlamak istemiş ve okulundaki gâh ihtiyaçların giderilmesi amacıyla Memleha Belediye Reisi Yazıcı’yı nida etmişti.

Esra öğretmenin davetini kırmayan Tuzla Belediye Başkanı Müellif, okulu ülfet ederek, çocuklarla tıpkı araya gelmişti.

Çocukların daha mebzul şartlarda yetişek görebilmeleri amacıyla harekete güzeşte Memleha Belediyesi Iştiyak Elleri Çarşısı ve WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu hareket birliğiyle haziran ayında Akçapınar İlkokulu’nun hizmet ve onarımı yapılmış, ayrımsız zeka sınıfı oluşturulmuş, öğrencilere ortaya koymak, baziçe ve kırtasiye setleri bergüzar edilmişti.

Share: