Mardin’de taklacılar tescil edilmeyi bekliyor

Mardin’bile taklacılar tescil edilmeyi bekliyor

Taklacı güvercinlere göre ocak yapılan Rum Kenti coğrafi tescil istiyor

Mardinli kuş severler, taklacı güvercinlerinin coğrafi tescil alması bekliyor

MARDİN Mardinli kuş severler, taklacı güvercinlerin coğrafi tescil almasını istiyor.

Mardin’dahi taklacı güvercin severler dünyada mevcut taklacı güvercin türünün Mardin’den yayıldığını iddia ederek, coğrafi tescil almasını bekliyor. Sivas’ta coğrafi tescil amacıyla yapılan çalışmaları akilane bulmadıklarını belirten taklacı güvercin severler, Sivas ilinde bulunan güvercinlerin Mardin’den götürüldüğünü encam sürdü. Güvercin beslek sevgilerini atalarından aldıklarını tamlayan Mardinli kuş severler, coğrafi tescil amacıyla yetkililerin harekete geçmesini istiyor.

“Taklacı güvercin ırkı dünyaya Mardin’den yayılmıştır”

Dünya geneline taklacı güvercin türünün Mardin’den yayıldığını tamlayan Orhan Mahiyet, “Mardin güvercini acun genelinde kendisini ispatlamış benzeri markadır. Mardin güvercinin özellikleri açıktan dalış yapmasıyla, hedefe gelmesiyle ve ayrıntılı açık gezmesiyle biliniyor. Mardin’in kuruluş yılı bilinmiyor ihtimal bin yıllardır belki da yüzyıllardır bu site kurulduğundan itibaren güvercin sevgisi var. Bizde dede ve dedelerimizden kalma aynı sevdadır, bu durumda bize verdikleri tıpkısı hediyedir. Bu hayvan bilimi apayrı hiçbir hayvanda olmayan bire bir baziçe sergiliyor. Taklacı güvercin ırkı dünyaya Mardin’den yayılmıştır. Ben şuan Sivas’ın Kangal köpeğine Mardin’in Kangal Köpeği diyemem, insanlar bana güler. Bizim bazen çalışmalarımız var. Bir büyüğümüz ‘Yediden Yetmişe Taklacı Güvercin Sevdası’ adında güvercinleri laf alan tıpkısı tezkere yazmış. Şuan biricik ihtiyacımız Mardin güvercinini tescillemektir” şeklinde konuştu.

“Mardin’in geçmişi binlerce sene öncesine dayanır, kuşlara göre familya yapılmıştır”

Mardin’da evlerin kuşlara göre mensur edildiğini belirten Özkan Büyüktaş, “Buranın 2 zümre kuşu var; tırnaktan paçalı ve çıplak mülevven olarak. Özge şehirlerin; Konya, Kayseri ve Sivas kuşları havacı kuşlardır onlar dolgun halde uçarlar. Fakat buradaki kuşlar bir tane olarak uçurulur. Taklacı kuşların buradan yayıldığını düşünüyorum. Mardin’in geçmişi binlerce sene öncesine dayanır, kuşlara göre familya yapılmıştır. Ancak başka benzeri kente, Sivas’a gittiğimizde kuşlara bakarak familya yapılmamıştır. Sivas’ın Kangal köpeği meşhurdur, Mardin’in de taklacı güvercini meşhurdur ve kamu dünyaya da buradan gitmiştir. Şanlıurfa, Kırıkkale, Ankara, Sivas ve Konya illerine da buradan kuş gitmiştir. Burada gelip araştırı yapsınlar. Kuşları görsünler, Türkiye’nin rastgele adına gitsinler. Buradaki kuşların özellikleri farklıdır. Sim renkli kuşlar Mardin’e ilgili, bunların araştırılmasını istiyoruz. Fakat gelmiyorlar, gelip araştırsalar görecekler” dedi.

Share: