Manisalı Fırıncı: “Çocukların Beslenmesine Görmek İçin Bayat Düğürcük Alıyorlar”

CHP Manisa Mebus Bekir Başevirgen’in dinlediği Manisalı fırıncı, “Simidin tanesi 4 liralık. O fiyata taze simit alabilen yok. Akşama akıllıcasına, sabahtan küsurat simitleri beşerli halde poşetlere koyuyoruz. O zaman simidin tanesi 1,5 liraya geliyor. Gelip onları alıyorlar. Bu aldıkları günü geçmiş simitleri da devrisi dönme okula revan çocuklarının beslenmesine koyuyorlar” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Salihli ilçesinde esnaf ziyareti yaptı. Tıpkısı pideci esnafı küsurat maliyetlerden yakınarak, şunları söyledi:

“BÖYLE BİR DÖNEMİ HİÇ GÖREMEDİK”

“25-30 liraya sattığımız pidenin porsiyonu 40 teklik oldu. Hava gücü düşük. Sabık yıl 250 porsiyon pide satıyorsak şu dakika 150 porsiyon satabiliyoruz. Bire Bir çuval un 300-350 liraydı, şu dakika 540 liralık. Yumurtanın kolisi 30 liraydı demin 62 teklik. Bire Bir koli katık 15 liraydı demincek 45 liralık. Maliyetler arttığı için fiyatı mecburen ürünlere yansıtıyoruz. İçecekle alay malay hesap 50 lirayı buluyor. Dört yabanlık bir ev 200-250 teklik hesap vermek zorunda kalıyor. Pide 30 lirayken bundan sonra mülk kazanıyorduk şimdi o parayı kazanamıyoruz. Masrafları üstelik çıkaramıyoruz. Böyle benzeri dönemi hiç görmedik. Hangi cebimiz mülk görüyor hangi benzeri madde alabiliyoruz. Toptancılar de bize 10 çuval 20 çuval un karşı, istif yapın, yılbaşından sonraları zamlanacak diyor. Almam gereken unu pres alıyorum nasıl istif yapayım? Zamların durması lazım.”

“ÇOCUKLARIN BESLENMESİNE GIDERMEK İÇİN BAYAT SİMİT ALIYORLAR”

Sonsuz küsurat hanay pahalılığı dolayısıyla vatandaşların artık simidin üstelik ekmeğin dahi bayatını tercih ettiğini söyleyen bir fırıncı esnafı ise şöyle konuştu:

“Akşam Ezanı beşten sonra gelip bayatlamış olanlarını alıyorlar. Tanesi 7 lira olan ekmeğin bayatını 3,5 liraya satıyorum. Saat 5-6 kadar gelişim çıkışı gelip bu bayat ekmeği alıyorlar. Simidin tanesi 4 icar. O fiyata genç simit alabilen bulunmayan. Akşama akla yatkın, sabahtan mütezayit simitleri beşerli halde poşetlere koyuyoruz. O ant simidin tanesi 1,5 liraya geliyor. Gelip onları alıyorlar. Bu aldıkları bayat simitleri dahi devrisi periyot okula giden çocuklarının beslenmesine koyuyorlar.”

CHP Manisa Mebus Bekir Başevirgen, esnaf ziyareti izlenimleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Mütezayit enflasyon ile aileler üzere arz nazik ülkü tagaddi oldu. Okullarda çocukların tagaddi çantalarında sâdır tablo çokça çetin. Füru okula aç gidiyor, beslenme çantasıyla revan kollar birlikte ehliyetli ve dengeli beslenemiyor. Dallar proteini unuttu. 6-12 yaş arasında tartısız tagaddi çocuğun gelişimini etkiliyor, hastalıklara karşı dirençsiz kılıyor ve okul başarısını düşürüyor. Bunun için çocukların temas dönem benzin ürünleri, cilt, husye gibi besinleri alması gerekiyor. Fakat ailelerin bu protein kaynaklarını algı parası yok. Eve bu ürünler girmeyince dahi aileler tagaddi çantalarına bayat simit evet birlikte boş aldatmak koyacak ağıl geldi. Velilerin yaşadığı aylaklık, zaruret, içtimai yardımlara muhtaç olma bilgisiz alelhusus bütün zamanlı okullarımızda yetişek gören çocuklarımızda haddinden fazla daha bati sorunlara defa açıyor. Genişlik bu büyüklüğünde içler acısıyken Milli Yetişek Bakanlığı ücretsiz okul yemeği için hala ‘fayda-maliyet analiz çalışması’ yürütüyor. Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği seçme tip adisyon kitabın üstündedir. Bakanlık ücretsiz ekol yemeği uygulamasını mutluluk genelinde tıpkısı an önceki başlatmalıdır.”

Share: