Manisa’da kaybolan “Golgi” çipi yardımıyla Muğla’da bulundu

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde işlek veteriner hekim Imge Aydınkal’ın sahiplendiği “Golgi” isimli teriyer cinsi kapik, çipi sayesinde kaybolduktan 3 ay sonradan Muğla’nın Reze ilçesinde bulundu.

Turgutlu’de baytar kliniği işleten Aydınkal’ın elan 3 aylıkken sahiplendiği Golgi’ye “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Pusat Altına Alınmasına Dayalı Yönetmelik” kapsamında 3 kamer önceki yonga takıldı. Aynı süre sonraları çocuk köpeği kaybolan Aydınkal, köpeğini bulabilmek amacıyla çevresiyle fotoğraflarını paylaştı.

Tüm çabalarına rağmen köpeğini bulamayan Aydınkal, 3 kamer sonraları Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden mevrut telefonla sevinç yaşadı.

Turgutlu’dan 250 kilometre uzaklıktaki Muğla’nın Menteşe ilçesinde sistemde mukayyet çipin asma olduğu bire bir köpeğin bulunduğunu öğrenen Aydınkal, köpeğini teşhis ederek teyit aldı.

Baytar doktor Rüya Aydınkal, AA muhabirine, köpeği kaybolmadan önce yonga takarak domestik hayvan pasaportu amacıyla evrakı düzenlediğini söyledi.

Evrakı düzenledikten kısa süre sonradan köpeğin kaybolduğunu anlatan Aydınkal, “Sosyal medyada ve hekimlerimizin olduğu benzeri WhatsApp grubunda arama çalışması yaptım ama bulamadım. Aradan 3 kamer geçtikten sonraları Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden vazifeli meslektaşım beni arayıp adıma kayıtlı yonga numaralı bir köpeğin Muğla’de olduğunu söylediğinde haddinden fazla sevindim.” diyerek konuştu.

Golgi’nin şanslı bire bir köpek olduğunu, kaybolduktan sonra Salihli’da kez kenarında bir hayvanseverin bularak hayatını kurtardığını öğrendiğini dile getiren Aydınkal, şunları anlattı:

“Belli benzeri aracın çarpmasına sınırlanmış ayağında fay oluşmuş. Bakımını üstlenen bu hayvansever, tedavisini yaptırdıktan sonradan Golgi’yi Muğla’ya götürmüş ve oradaki bire bir aileye sahiplendirmiş. Muğla’de çipi okutulunca Golgi’nin benim üzerime kayıtlı olduğu anlaşılıyor. Bu şekilde 3 maaş sürenin ardından Golgi ile yeniden kavuştuk.”

Aydınkal, zayi köpeğine kavuştuğu günün tevellüt gününe balya geldiğini sözlerine ekledi.

“Güzel bire bir örneği görüyoruz”

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, yürürlükteki uygulamanın hangi kadar yüce olduğunu köpek Golgi’nin yeniden bulunmasıyla elan bereketli gördüklerine dikkati çekti.

Sistemin hem hastalıkların kontrolü ve takibi hem dahi hayvan sahiplerinin dahi lazım sorumluluğu alması açısından şanlı olduğunu belirten Öztürk, “Pisik ve köpeklerde çiplerin okutulmasıyla çabucacık sahibine ulaşılma imkanı doğuyor. Sonunda kedi köpeklerin sahipleri vacip sorumlulukları taşıyacaklar.” ifadelerini kullandı.

Manisa’dahi 10 bine mümasil domestik hayvana çip uygulaması yapıldığını vurgulayan Öztürk, “Zaman burada güzelce benzeri örneği görüyoruz. Gömük bire bir köpek, Manisa’nın dışında başka ilde bulunarak sahibine kavuştu.” dedi.

Manisa Baytar Hekimleri Odası Başkanı Merter Nasip dahi çip uygulamasının domuzuna tıpkı sonucuna tanık olduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Çip uygulamasıyla çalınma ve kaybolma kabilinden durumlarda sahiplerine kolay ulaşabiliyoruz. Köpeğin bulunması, bu sistemin ne büyüklüğünde akıllıcasına işlediğini gösterdi. Halkımızda şöyle benzeri yaklaşım var; ‘Çipleme hangi işe yarayacak, elden taşıt altına kabul etmek mı?’ Yararlı değil, bu noktada çiplemenin ne büyüklüğünde koca olduğunu görüyoruz. Kaybolan, çalınan köpeğimize ulaşabilmek ve kavuşabilmeyi sağlıyor. Bu çiplerle yerli hayvanların hastalık geçmişleri, faaliyetler bilgileri, ilkah geçmişlerine bayındır aynı şekilde ulaşabiliyoruz. Kayıtlarımızı sayısal yassı üzerinden yürütmenin imkanını yakalamış buluyoruz.”

Share: