Manisa haberi | Müze Sohbetlerinde Turgutlu’nun Kaybolan Mezarlıkları Konuşuldu

Turgutlu Belediyesi’nin kültürel etkinliklerinden Müze Sohbetleri’nin sabık akşam ezanı gerçekleşen programında Turgutlu’nun bugüne ulaşamayan eski mezarlıkları konuşuldu. Müze Sorumlusu Mehmet Gökyayla ve Müze Uzmanı Hasancan Eralaca eliyle sunulan izlence, alçak ilgiyle izlem edildi.

Turgutlu Belediyesi vasıtasıyla haziran ayında başlatılan Müze Sohbetleri’nin yedinci programında Turgutlu’nun bugüne ulaşmayan mezarlıkları ele alındı.

Çok sayıda Turgutlulu’nun katıldığı program, Turgutlu Site Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirildi. Hasancan Eralaca, çukur taşları ve mezarlıkların tarih bilimi açısından önemini anlatırken, Davullu Mezar’dan Dağ Bayır Mezarlık’a, gayrimüslim mezarlıklarına varana kadar ahit içerisinde bulunmayan olan ve günümüzde farklı işlevlerle makbul Turgutlu’daki bamyatarlası alanları karşı Mehmet Gökyayla tarafından dinleyicilere bilgelik verildi.

Programın böylelikle Mehmet Gökyayla’nın kaleme aldığı Turgutlu’nun Kaybolan Mezarlıkları ünlü betik katılımcılara dürü edildi.

Share: