Malatya’da balıkçı tezgahlarının gözdesi ‘istavrit’

Malatya’de balıkçı tezgahlarının gözdesi ‘istavrit’

MALATYA Malatya Balık Pazarı’nda kilogramı 80 TL’den satışa sunulan istavrit yoğun deste görürken, balıkçı esnafı ise satışlardan mutlu olduklarını belirtiyor.

Malatya Balık pazarında hamsi 70, istavrit 80, ala ise 75 liradan satışa sunuluyor. Pazarda kilogramı 80 TL’den satışa sunulan istavrit kilolu sargı görürken, balıkçı esnafı ise satışlardan memnun olduklarını belirtiyor. Fazlalaşan benzeri sezon geçirdiklerini kaydeden balıkçı esnafı Amaç Acet, “Balık sezonu palamutla başladı. Beklediğimizden fazla sürerek iki buçuk kamer büyüklüğünde bitmeme etti. Sivri bitti peşi sıra çinekop ve istavrit başladı. Şu sıralar denizlerde sıkıntı var balık fiyatları bazı bazı düşüyor ara sıra artıyor bu geçiş süreci. Fiyatlar şuan alışılagelen elan dahi düşebilir intikal süreci kısık oluyor. Vatandaşın talebi bereketli Malatyalı balığı seviyor. Bizde günce satabileceğimiz büyüklüğünde getiriyoruz. Balıklarımız taze” dedi.

Fiyatlarının sabık yıla nazaran daha akla yatkın olduğunu nâkil Acet, “Çinekop ve istavrit yeni çıkmaya başladı. Müşterilerimiz yeryüzü haddinden fazla istediği balık türü da çinekop ve istavrit. Zaman gür geçiyor. Talepler dahi şuan ferah. Müşteriler fiyatları dahi akla yatkın buluyorlar. Balık fiyatları güzeşte yıla bakarak elan akıllıca. İstavrit 80 TL, çinekop ve palamut 90, hamsi 70 TL’den satışa sunuluyor. Balığın bozuk olması hem bizim üzere hem yurttaş üzere henüz iyi” ifadelerini kullandı. Tıpkı başka balıkçı esnafı Ferhat Icat ise fiyatların ve taleplerin normal olduğunu belirterek,” Şuanda balık fiyatları ve talepler normal seyrediyor. Yer çok hamsi, istavrit, uskumru ve çinekop, sivri satıyoruz. Hamsinin kilosu 70, istavrit 80, uskumru 65, ala 75 TL bandında satıyoruz. Balıklarda çoğalma olduğu ahit fiyatlarda dahi düşüş oluyor ancak balık birkaç olursa bedel yükseliyor.” diye niteleyerek konuştu

Müşterilerden Mehmet Arslan birlikte deniz balığını sevdikleri amacıyla daim istavrit almayı yeğleme ettiklerini söyledi.

Share: