Liseli Sudenur toprağa verildi

Liseli Sudenur toprağa verildi

Okulda sigara içerken yakalandıktan bilahare camdan atlayarak hayatına son veren lise öğrencisi Sudenur Dikme serencam yolculuğuna uğurlandı

BURSA – Bursa’nın Orhangazi ilçesinde okulda sigara içerken yakalandıktan bilahare camdan atlayarak hayatına akıbet veren ortaöğretim öğrencisi Sudenur Dikme, son yolculuğuna uğurlandı. Sudenur’un ızdıraplı ailesi ve yakınları cenazede gözyaşına boğuldu. Sudenur’u ölüme götürücü olayla ilgili ise çokça taraflı soruşturma başlatıldı.

Orhangazi 15 Orak Ayı Şehitler Küçük Asya Lisesi öğrencilerinin arızi yerine yetişek tedrisat gördüğü TOKİ konutları içindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun 4. itmam koridorunun camından kendisini boşluğa bırakan ve hayatını kaybeden 15 yaşındaki Sudenur Ağaç serencam yolculuğuna uğurlandı. Lisede 11. dershane öğrencisi kendisine eğitim bilimi gören Sudenur’u ölüme götüren görüngü ise okulda sigara içerken öğretmenine yakalanması ile başladı. Kısa bire bir süre sonraları o saatlerde tam sınıfların yersiz olduğu okulun dördüncü katına sâdır taze kız, burada kimliği açıklanmayan birisi ile cep telefonundan mülakat yaptı. Peşi Sıra sıra penceresine çıkan Sudenur’u arkadaşları inandırma etmeye çalıştı. Ancak çabalar sonuç vermedi ve Sudenur kendisini boşluğa bıraktı. Sudenur’un düşmesinin dakikasında ardından okula esenlik ve polis güçleri ekipleri atıf edildi. İlk müdahalesi görüngü yerinde yapılan Sudenur, kilolu gaileli namına Orhangazi Çap Hastanesine götürüldü. Buradaki müdahalenin ardından Bursa Site Hastanesi’ne irsal edilen canlı kız hayatını kaybetti.

Öte yandan, Sudenur’un okulun penceresindeyken el telefonu kamerası ile çekilen görüntüleri ortaya artık. İsmi açıklanmayan ayrımsız güç vasıtasıyla çekilen görüntüde, Sudenur’un pencerenin başka tarafına gittikten sonraları baştan yalınlık olan kısmına ilerlediği ve bire bir arkadaşının ikna etmeye çalıştığı görülüyor. Gücük müddet içinde yayılan almaç görüntüsü Sudenur kendini boşluğa bırakmadan aceleten önce sona eriyor. Polis, Sudenur penceredeyken jargon konuşmaların dahi geçtiği görüntüyü çeken kişinin tespiti amacıyla dahi çalışmalarını sürdürüyor.

Denetmen görevlendirildi

Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Itimat Müdürü Erol Güç, Orhangazi Milli Eğitim Müdürlüğü bölüm müdürleri görüngü sonrasında okula gelerek hikmet aldı. Ardından birlikte okula denetmen görevlendirildi. Denetmen, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerinin okuldaki incelemesi mazi de bitmeme etti. Sudenur’un ölümü polis güçleri vasıtasıyla bile soruşturuluyor. Orhangazi Itimat Müdürlüğü ekipleri olayın yaşandığı okuldaki parçalanmamış düzenlilik kamerası kayıtlarını incelemeye aldı.

Öte yandan, Sudenur’un kendisini boşluğa bırakmadan alelacele önce çekilen görüntülerin sahibini de araştıran polis, soruşturmayı açık yetenekli kendisine sürdürüyor.

Gözyaşı başat oldu

Dikme ailesinin 2 çocuğundan büyüğü olan Sudenur’un cenazesi, cumhuriyet altını savcısının incelemesinin peşi sıra Bursa Adli Tababet Kurumu’na irsal edildi. Buradaki düşünmeden sonraları ailesine tasdik edilen cenaze, Hz. Ebubekir Camii morguna getirildi. Sudenur’un ölümü ilkin anne ve babası görünmek amacıyla yakınlarını yasa boğdu. Asıl Bahriye ve ağababa Yanardağ Ağaç gözyaşlarına bilge olamazken, yakınlarının yardımı ile ayakta durabildi. Hayatına zinde yaşta sonuç veren Sudenur amacıyla ikindi namazından sonradan Hz. Ebubekir Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenazeye Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Bol, siyasal partilerin başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Meslek arkadaşları üstelik Sudenur’u son yolculuğunda bekâr bırakmadı. Yüreklere elem düşüren gailesiz kız, gözyaşları arasında Orhangazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

(MÖ-İHS-CC-Y)

Share: