Kütahyalı aksiyon insanı 28 yıldır biriktirdiği kepçe maketlerini ofisinde sergiliyor

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan Mehmet Yılmaz, operatör olan babasının de etkisiyle çocukken tanıştığı gelişim makinelerinin birebir maketlerinden oluşan 300 parçalık koleksiyon oluşturdu.

Madencilik, hayvancılık ve erke sektöründe ruh gösteren 47 yaşındaki iş insanı Yılmayan, 5 yaşındayken hareket makinesi operatörü olan babasıyla eroin sahalarına gitmeye başladı.

Bu sırada aksiyon makinelerine sargı duyan Yılmayan, madencilik işine atılınca kepçeden kamyona, ekskavatörden beton mikserine büyüklüğünde farklı özellikteki maketleri topladı.

Kısaca 28 yılda bazen alarga kumanda eliyle bazı dahi manuel akıntı ettirilen 300 parçalık koleksiyona topluluk olan Yılmayan, bunları ofisindeki özel alanda sergiliyor.

Yılmaz, ziyaretçilerin ilgisini çeken maket hisse senedi makinelerinden oluşan koleksiyonunu büyütmeyi hedefliyor.

Evli ve 3 çocuk babası Mehmet Yılmayan, AA muhabirine, 6 yaşındayken hisse senedi araba operatörü olan babasının yanında iş makineleriyle tanıştığını söyledi.

Kendisinin de 16 yaşında aksiyon hayatına başladığını belirten Yılmayan, şöyle devam etti:

“Babamın beraberinde çalışmaya başlayınca iki hareket makinesi aldık. O açıklık benzeri firma bana gelişim makinasının maketini hediye getirdi. Bunları biriktirmeye başladım. Yaklaşık 28 yılda bu aynı sevda oldu. Elan bilahare değme aldığımız hisse senedi makinesinin küçültülmüş maketlerini toplamaya başladım. Firmalar getirdi ya birlikte sınırlı dışına tedricen almaya başladım. Bu işle uğraşanlar, sevgimi bilenler armağan getirmeye başladı. Bunları kimseyle paylaşmadım. Şu anda 300’e mümasil maket koleksiyonum oldu. Kâffesi birlikte hisse senedi makinesi ve kamyonlarla ait. İş makinelerinin maketleri benim için oyuncak değil. Bunlar bizim sevdamız, sevgimiz. Bunlardan bergüzar talip olursa kesinlikle vermiyorum.”

“Nazik hareket makinesinin yaptığı hep hareketleri bunlara yaptırabilirsiniz”

Yılmayan, kızıl, bor ve kömür sahalarında geçer not iş makinelerinin maketlerini biriktirmeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

Maket hisse senedi makinelerinin uzaktan kumanda evet da el kitabı adına akıntı boy bos durumda olduğunu anlatan Yılmayan, “Büyük gelişim makinesinin yaptığı bilcümle hareketleri bunlara yaptırabilirsiniz. Bunlar pahalı oyuncaklar. Akşamları yahut gereksiz kalınca bunları toplamaya çalışıyorum. Maketlerin çipo olması de koleksiyona ağırlık katıyor. Bazıları acun genelinde haddinden fazla hususi yerlerde satılıyor. Şimdilik ofisimde sergilediğim maketler için yakında kullanılmamış bire bir yer yapacağım.” diye konuştu.

Share: