Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu, “Kasaba Dostu Meslek” seçildi

Kumluca ilçesindeki Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı eliyle düzenlenen proje kapsamında ekol bünyesinde yaptıkları ara sıra uygulamalarla “Mekân Dostu Ekol” unvanını kazandı.

Bakanlığın projesi kapsamında Antalya genelinden 38 ekol çevre dostu okul seçildi. Bu okullardan birisi de Kumluca Kasapçayırı İlk ve Ortaokulu oldu.

Öğrenciler kendi imkanlarıyla bozuk yazboz tahtası göveri kasaları, çarkıt monitör ve bilgisayar kasaları ile tahta tırtıl ve tahta kablo bobinlerini kullanarak ekol kütüphanesinde bibliyotek, habitat grupları oluşturdular.

Ekol duvarlarına geri transformasyon malzemeleri kullanarak sanatsal çalışmalar özne öğrencilere okul idaresi bile destek vererek dört tonluk baran suyu toplama tankı, ekol lavabolarındaki muslukları tasarruflu bas çek musluklarla değiştirilmesi ve koridorlardaki aydınlatma ampulleri fotoselli kendisine değiştirdi. Öğrenciler ayrıca meslek bahçesine dahi türlü dikme ve yemiş fidanları dikti.

Okulu ülfet fail Kumluca Milli Terbiye Müdürü Yusuf Tekdemir, proje kapsamında meslek bünyesinde yapılan çalışmaları inceledi, meslek müdürü Ahmet Acar ve öğrencilerden yaptıkları çalışmalar için bilgelik aldı.

Doğal kaynakların süratle tükendiği ve kullanılamaz hale geldiği, abuhava krizinin çetin yüzünü gösterdiği tıpkı dönemde mekân bilincinin küresel ölçekli ayrımsız refah üzere majör olduğunu ifade eden Tekdemir, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı aracılığıyla Türkiye genelinde 1000 okula yaptıkları çalışmalardan kıran “Mekân Dostu Ekol” unvanı verildiğini ve bu okullardan birinin de Kasapçayırı olduğunu söyledi.

Geri dönüşüm ve tabii kaynakların artağan kullanılması üzerine bilincin sıradan yaşlarda kazanılması gerektiğini anlatan Tekdemir, “Öğrencilerimizin çalışmalarını durumunda gördük sıfır atılan kütüphanesi, ekol duvarlarındaki sanatsal icraat, akarsu ve elektrik tasarrufu uygulamaları, yağmur suyu cem deposu oluşturulması ve meslek bahçesine fidanların dikilmesi, geleceğimiz yerine bizleri çokça bahtiyar etti. Öğrencilerimize, onları motive fail ve bindi veren meslek idaremize çok teşekkür ediyorum. Bizlerde bu projenin daha ileriye taşınması üzere elimizden gelen desteği vereceğiz.” dedi.

Share: