Külüstür arazilere topluluk Iğdır’ın ağaçlandırılması üzere yılda 100 bin direk üretilecek

Çorak arazilere cemaat Iğdır’da kurulan fidanlıkta değme sene 100 bin ağaç yetiştirilecek.

Yurdun sunma doğusunda yer düzlük kentin ağaçlandırılması amacıyla faaliyet yürütülüyor. Bu kapsamda apayrı şehirlerden getirilen fidanlarla Halfeli beldesinde almanak yaklaşık 100 bin fidanın üretileceği 50 dönümlük düz oluşturuldu.

Özenle büyütülen fidanlar, kentin ağaçlandırılması çalışmalarında kullanılacak.

Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, fidanlığın kurulması için Valilik desteğiyle çalışma başlattıklarını ve şu dakika kırıcı oranda istihsal gerçekleştirdiklerini söyledi.

Halfeli beldesindeki metruk bire bir kamu arazisinin fidanlık olarak değerlendirildiğini tabir eden Tazegün, “Yaklaşık 50 dönümlük ayrımsız alanda fidanlık kurduk. Burada 50 bin kemiksiz esaslı fidanı toprağa repikaj yaptık. 50 bin dahi ilimizde yetişecek türlerin tohumunu ektik.” dedi.

Yapılan say sayesinde kentteki dikme sayısının artacağını anlatan Tazegün, “Demin fidanları 1-2 sene içerisinde boylandırıp ilimizde kullanacağız. Hele tüplü olanları ve yetiştirdiğimiz bu boylu ağaçları öz ihtiyaçlarımızın yanı sıra amme gelgel ve kuruluşları, askeri birlikler, meslek, cami, mezarlık ve el kenarlarında kullanacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Tazgeün, üretilen bu fidanların kuraklıkla mücadelede kente sakil katkı sağlayacağını belirterek, “Bu yılki programımız 100 bin ağaç üretimi üstüne. Bu fidanları ilimizin ihtiyaçlarına göre kullanacağız. Bazılarını boylandırıp sonraki yıla bırakacağız, onun üzere rastgele sene kısım hane artma yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: