KOSGEB desteğiyle “kök işi” yapan girişimci, 6 kişiyi da istihdam ediyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde aktif Zübeyde Dan, Kıytırık ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Terviç İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle açtığı aksiyon yerinde 6 kişiye dahi mücahede imkanı sağlıyor.

Uşak’ta eğleşme fail evli ve 2 çocuk annesi Dan (48), ev bütçesine yardım çıkarmak üzere evinde mantı, börek ve kurabiye kabilinden mahsulat yapmaya başladı. Yaptığı köken işleri beğenilince girişimcilik kursuna katılan Dan, vesika almaya türe kazandı.

Bir müddet sonradan eşinin tayini dolayısıyla Amasya’nın Merzifon ilçesine taşınan Dan, burada güven desteğinden yararlanmak üzere KOSGEB’e başvurdu. Dan, 6 sene önce KOSGEB’den aldığı 50 bin lira hibeyle yerel mahsulat üstüne hisse senedi yeri açtı.

Zamanla işlerini büyüten, 6 kadına de gelişim imkanı sağlayan Dan, ürünlerini kargoyla ülkenin her hesabına gönderiyor.

Zübeyde Dan, AA muhabirine, kök işi ürünleri yapmayı haddinden fazla sevdiğini söyledi.

Çocukluk hayalini heybet desteğiyle gerçekleştirdiğini tamlayan Dan, “Kendime ilişkin aksiyon yeri açmayı çocukluğumdan bu yana tayf ediyordum. Harıldamak, tıpkısı şeyler başarmak çokça sunturlu. KOSGEB sebebiyle 6 kişiye savsaklamak kapısı açtık.” dedi.

Kadının olduğu gelişigüzel yerde ciddi ve birliktelik olduğunu dile getiren Dan, “Eş isterse yapamayacağı tek şey namevcut. Hemcinslerimle tesanüt ortamında üretim yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Müşterilerine dernekevi nitelikte çörek, börek, mantı, lahana, kurs, dolma kabil ürünler hazırladıklarını söyleyen Dan, “Ürünlerimizi evde yaptığımız titizlik ve doğallıkta hazırlıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Kendi elimizin tadını alıyoruz.’ diyorlar. Alelhusus kurs ve saç üstümüz çok beğeniliyor, siparişlere yetişemiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kadınlara hisse senedi yaşamına karışma olmaları tavsiyesinde kâin Dan, şunları kaydetti:

“Benim kadar olan eş hanımları, hayallerinin peşi sıra gitsin. Ben bile bu işin bu büyüklüğünde büyüyeceğini düşünmemiştim amma başlayıp azmedince beklediğimden daha büyük işlemler oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim için çokça mutluyum. Çalışanlarımla üretip Türkiye’nin rastgele namına ve mikro dışına gönderiyorum. Bunun gururu ve mutluluğu kıymetiharbiye biçilemez. Hedefim, hisse senedi yerini büyüterek artık kadına imkan temin etmek.”

Çalışanlardan Mehtap Özaktaş bile kazandığı parayla familya bütçesine ulama sağladığını belirterek, öz ayakları üstünde durabilmenin haddinden fazla sunturlu tıpkısı his olduğunu rapor etti.Share: