Konya’daki özürlü derneklerinin üyeleri Engelliler Günü programında buluştu

Konya Büyükşehir Belediyesi ile eşkal Karatay, Tasavvur ve Selçuki İlçe Belediyelerinin birlikte düzenlediği 3 Boşluk Dünya Engelliler Haset programı, Konya’daki engelli derneklerinin temsilcilerini, üyelerini ve ailelerini tıpkı araya getirdi. Programda öykü, Seviye-an-ı Cömert’i Adamakıllı Okuma, fotoğraf ve foto yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Karatay, Maksat ve Selçuki Belediyelerinin 3 Mabeyin Dünya Engelliler Haset zımnında düzenlediği programda Konya’daki özürlü derneklerinin temsilcileri, üyeleri ve aileleri ayrımsız araya geldi. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen program, Konevi İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinin belen dili çevirisi eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı, Seviye’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Hedef Şehremini Mustafa Kavuş, engellilerin gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, engellilerin herkeste bulunması gereken yaşıt özelliklerinden bahsetti. Başkan Mustafa Kavuş, birçok insanın çağın yeryüzü iri hastalığı olan şükürsüzlük ve kanaatsizliğe sahip olduğunu belirterek, “Amma mânialı kardeşlerimizin ve ailelerinin süresince bulunduğu ağıl asla başkaldırma etmeden, şükründen ve kanaatinden tek molekül kaybetmemiş, yekpare bilakis manevi tutarlılık derecesi bitirme itmam yükselmiş insanlar olduğuna şahit oldum” dedi.

Karatay Şehremini Hasan Kılca dahi, 3 Boşluk Acun Engelliler Haset’nü kutlayarak, Konya’daki evcil yönetimlerin engellilere müteveccih faaliyetlerini anlattı. Başkan Hasan Kılca, “Bizler üstelik Büyükşehir Belediyemiz başta başlamak için kaymakamlık belediyelerimizle birlikte sizlerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Parklarda, spor tesislerinde, sosyal tesislerde özürlü kardeşlerimizi unutmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Selçuklu Belediye Reisi Ahmet Pekyatırmacı, muhtelif anlarda başarılı olan engellileri tebrik ederek, Engelliler Günü’nü kutladı. Pekyatırmacı, “Bu programda görüyoruz kim seçme alanda kardeşlerimizin başaramayacakları hiçbir özdek bulunmayan, kâfi ki onlara okazyon verin. Kâfi kim onların önündeki engelleri kaldıralım. Kâfi ki onların dünyalarını zenginleştirelim. Onların yapamayacakları hiçbir şey bulunmayan” şeklinde konuştu.

“Seçkin soy engeli dostlukla aşıyoruz”

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise azim ve kararlılıkla mecmu engelleri aşmayı başaran birbirinden zer insanlarla ayrımsız arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. On binlerce yıllık bir medeniyetin çınarı olan Konya’nın, tarihinin temas döneminde sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin egemenlik sürdüğü kutsi tıpkı şehir olmaya bitmeme ettiğine özen calip Uzbaş, “Tüm kardeşlerimizi derin tıpkısı dostça kucaklıyoruz. Dezavantajlı kardeşlerimizin huzurunu ve mutluluğunu ölçü arzusu zarfında çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Sizler bahtiyar berenarı bizler henüz mutlu oluyoruz. beherglas dezavantajlı kardeşimizin sevinci, bizim dahi sevincimiz oluyor. İşte bu doğrultuda tıpkısı zamanında olduğu üzere bugün birlikte aynı görelik ve hoşgörüyle şehrimizde tek ayrıma cevaz etmeden beher kardeşimizin karşılık şartlarda yaşayacağı sarih site Konyamız üzere birbirinden balaban projeleri hayata geçiriyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra öykü yarışması 1.’si Muhammet Akdemir’in öyküsü seslendirildi. Daha sonra ihsan törenine geçildi. Programda öykü, Düzem’an-ı Koçak’i Güzel Kıraat, kılık ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK ve AFAD aksiyon birliğinde gerçekleştirilen Ustalık İşaret Dili eğitimlerini bitiren 67 kursiyer bile sertifika aldı. Programın finalinde Düzey’dakika-ı Ahi’i Fena Hâlde Okuma Yarışması 1.’leri Şanlı Özkul ve Hanife Oduncu belen dili çevirisi ile Aşr-ı Kutsi okudu. – KONYA

Share: