Konya’da kış lastiği denetimleri başladı

Konya’da kış lastiği denetimleri başladı

Araçlarına şita lastiği taktırmayanlara bin 152 lira idari nakdî ceza uygulandı

KONYA – Konya’da başlayan mecburi kış lastiği uygulamasının arkası sıra polis güçleri ekipleri, şita lastiği geçici zorunluluğu mevcut araçları denetledi. Mecburi olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara ise bin 152 teklik yönetsel para cezası uygulandı.

Türkiye genelinde kış lastiği takma zorunluluğu 1 Ara’ta başladı ve 1 Nisan 2022’ye kadar bitmeme edecek. Konya İl Güvenlik Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, ulaşımın okunabilen, sorunsuz ve güvenli tıpkısı şekilde yapılabilmesi ile kaza sonucu ölümlerin ve bati yaralanmaların önlenmesi için sonsuz olarak trafik uygulamaları yapıyor. Ekipler, kentin antre ve yokuş aplikasyon noktalarında kamyon, gelgelli, tanker ve otobüs kadar ticari faaliyet gösteren araçları tek biricik durdurarak lastik kontrolü ve dişlerinin ölçümünü yaptı. Pratikte dil sürücüleri ise polis güçleri ekipleri marifetiyle kış lastiğinin önemi için bilgilendirildi. Denetimlerde, lastikleri yasalı standartlara bakarak 4 milim diş derinliğinden birkaç olmayan ve standartlara makul olan araçlar yolculuklarına bitmeme etti. Mecburi olduğu halde araçlarına şita lastiği taktırmayanlara ise bin 152 liralık idari nakdî ceza uygulandı.

Denetimlerden mutlu olan ve bu sayede kaymakamlık oranlarının düştüğünü tamlayan taksi şoförü Erkan Demir, “Lüzumlu ayrımsız özdek hem kendimiz için hem üstelik cebin taraf amacıyla şita lastiği eke. Emniyet ve güvenli sürüş üzere kış lastiği lüzumlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şita aylarında kullanımı hem fert hem mülk güvenliği üzere mukteza olduğunu nâkil tır şoförü Fatih Büyükler, “Ben şoförüm ama birey güvenliği açısından az çok büyük tabi isterim kim, bütün araçlarda kullanılsın. Sürücülerin can güvenliği amacıyla lüzumlu” şeklinde konuştu.

“Özel araçlarla ilgilendiren namına bütün sürücülerin kış lastiği takmasını öneriyoruz”

Aplikasyon ile ilgili hikmet veren Konya Trafik Bakı Bölüm Müdürlüğü Ekipler Amiri Komiser Ramazan Söylemez, “Kış lastiğini takmanın önemi hele sıcaklığın rate derecenin altına düşmesiyle araçların frenleme esnasında tevakkuf mesafesini azaltır, şita lastiği takılmayan aracın fren mesafesi ise uzar. Bu nedenle seçme sene, ülkemizde tescilli yahut tescilli olmasın dara ve geçici taşımacılığı yapılan tekmil araçlarda 1 Mesafe’tan izlem fail yılın 1 Nisan zamanına büyüklüğünde şita lastiği bu müddet zarfında zorunludur. Şita lastiği el sınırları içerisinde valilikler eliyle belirlenir. Bu tayin ise yerel sıcaklıklar temel alınarak yapılır. Şuan Konya’da valiliğimiz tarafında alınan kararla 1 Boşluk itibariyle uygulamaya başladık. Valilikçe alınan karar doğrultusunda ticari, angarya nakli ve gelgeç taşımacılığındaki çalışmalarımızı gece gündüz sürdürüyoruz. Fakat şita lastiğini yalnız dara, ticari ve bulaşan taşımacılığı işleyen araçların değil, ilimiz sınırları içerisinde hususi araçlarla ait yerine hep sürücülerin şita lastiği takmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Öte yandan, mevzuata uygun şekilde kış lastiği bulundurmayan araçlara 2918 Çevrilmiş Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/a maddesi gereğince bin 152 teklik yönetsel nakdî ceza kesilecek. Kentin birçok noktasında trafik ekipleri tarafından kurulan uygulama noktalarında araçlar durdurularak şita lastiği üstüne bilgilendirmede bulundu.

Share: