KOM’dan yanlışlık örgütlerine cebin “Müsilaj 2” operasyonu: 236 bed tutuklandı, çok sayıda cebe ele geçirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaş (ÇIFTLIK) Daire Başkanlığı koordinesinde organize cürüm örgütleriyle mücadeleye bitmeme ediliyor. Kıyı şeridinde yaşayanların üzerinde ağırbaşlılık, zorlayış, tehdit ve yol kullanarak kendilerini büyüklük erklerinden yüksek göstermeye müteharrik, mutluluk turizmini suratsız etkileyen mafya tipi kombinasyon yanlışlık örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayıcı cürüm gruplarına müteveccih cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinesinde harekete geçildi.

HADDINDEN FAZLA SAYIDA İLDE CERRAHI MÜDAHALE DÜZENLENDİ

Adana, Antalya, Işıklı, Balıkesir, İzmir, Muğla, Mersin Ağacı, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kalaba, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak görünmek amacıyla 20 ilde “yanlışlık işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri çerçevesinde yağma, tefecilik, zılgıt, bile bile cani” suçlarını dinamik 12 kombinasyon cürüm örgütü tayin edildi. Ayrıca bahis konusu örgütlere cebe realizasyon ederek 6136 çevrilmiş Kanun’a aykırılık suçunu dinamik, amme güvenliği ve barışına tehdit oluşturan 27 yanlışlık grubu belirlendi. Bunun üzerine cumhuriyet altını başsavcılıkları eliyle haklarında gözaltı kararı sunulan 233 şüphelinin yakalanması için bu sabahleyin eş zamanlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.

İZMİR’DE 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Operasyon çerçevesinde, İzmir’de iki organize yanlışlık örgütüne yönelik operasyonlar düzenlendi. İzmir Güvenlik Müdürlüğü’ne sınırlı Organize Suçlarla Savaş Bölüm Müdürlüğü ekipleri eliyle ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine yönelik düzenlenen operasyonlarda herhangi bir iki örgüt hesabına çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen bütün 18 yaşama gözaltına makbuz. Şüphelilerden 9’unun Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi namına cümbüş yürüttüğü öğrenilirken, emniyete götürülen şüphelilerinin işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

CAMGÖZ ÇETESİ CİNAYETLERLE, BELDEKLER TEFECİLİKLE ANILIYOR

İzmir’de alelhusus geçen 4 Haziran’da Karşıyaka sekilik lideri Dobo It Canlı lakaplı Takatli Aslan ile Karşıyaka ilçesinde erkek berberi dükkanı işleten Yener Edis’in öldürüldüğü olayla bilinen Camgöz çetesi üyelerinin, değişik tarihlerde yanlışlık çalışmak amacıyla kurulan örgüte organ kalkmak’, ‘düşünülerek yaralamaya teşebbüs’, ‘bile bile öldürmeye teşebbüs’, ‘mala kötülük verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile özge eşyalar hakkındaki kanuna mugayeret etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ kadar suçlardan açılan davayla gündeme gelmişti. Genel yerine Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde yasa dışı çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ve ‘Beldekler’ namına tanıdık, yönetici üyelerinin birçoğu aynı aileye mensup olan tevhit yanlışlık örgütünün ise, cesaret çekemeyen kişilere faziletli faizle dünyalık verip, faiz oranını sonsuz artırarak borçlarını kapatmalarını imkansız kuzuluk getirdikleri ve bu yolla bir nice vatandaşın gayrimenkullerine ahali koydukları belirlendi. Gözaltına alınan 9 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 eğik bir apartman binası ilkin oluşmak amacıyla, çeşitli ocak ve arabaları gözdağı ve ağırbaşlılık vasıtasıyla elde ettikleri ortaya çıktı.

SİLAH, ÇEK-BELGIT VE MIZRAP MADDELER ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan, polis güçleri ekiplerince rastgele iki çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilişkin fişek ve mermiler ile türlü mizrap maddeler, çek ve senetler ele geçirildi. Emniyete götürülen şüphelilerin buradaki işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

SİLAH TEMİN EDEN KİŞİ TUTUKLANDI

Antrparantez bu örgütlere zırh realizasyon ettiği belirlenen T.B. isimli bir dalavereli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra atıf edildiği adliyede tutuklandı. T.B.’nin kendine ait atölyede çokça sayıda cebe ürettiği ve bu silahları yanlışlık örgütlerine sattığı belirlendi. T.B.’nin atölyesinden 18 tabanca ile cebe yapımında geçer yüzlerce zerre ele geçirildiği öğrenildi.

Share: