Kızından etkilenerek eskrime başlayan cet, 4 yıldır madalya mücadelesi veriyor

Konya’dahi eskrim eden kızını antrenmanlara ve turnuvalara götüren 53 yaşındaki ata İrfan Eken, kızının antrenörünün teklifiyle başladığı eskrimde 4 yıldır yarışmalara katılıyor.

Selçuk Üniversitesinde maharet personel olarak görev eden Eken, 7 sene ilk eskrime başlayan kızı Dila Şımarıklık Eken’e kılıç oyunu antrenmanlarında ve turnuvalarda haremlik etmeye başladı. Eken’in gitgide bu spora sargı duymaya başladığını fark eden kızının antrenörü, Eken’in spora başlamasını sağladı.

Eskrime başlayan ve veteranlar kategorisinde çıktığı mücadelelerde balaban tıpkısı cümbüş yaşadığını dile getiren Eken, AA muhabirine, eskrimin hayatının vazgeçilmezlerinden olduğunu söyledi.

Eken, bilcümle turnuvalara katılmaya çalıştığını belirterek, “4 yıldır kılıç oyunu yapıyorum. Veteranlarda Türkiye tasnif ikincisiyim. Büyükler turnuvalarını da kaçırmıyorum. Farklı sporcularla kavuşmak çok nazik bire bir avantaj.” diye niteleyerek konuştu.

Eskrimin önceki zamanlar çok yalın kat aynı spor gibi göründüğünü ancak öyle olmadığını ifade eden Eken, şöyle devam etti:

“Eskrim, banal tahakküm benzeri spor, efor gerektiriyor ama başladıktan sonra de ilginç tıpkısı tabiiyet oluşuyor ve bırakamıyorsunuz, yaşam tarzınız oluyor. Onunla yatıyorsunuz, onunla kalkıyorsunuz. Dışarıdan göründüğü kabil aynı spor değil, haddinden fazla tafsilatlı kuralları var.”

“Bu sefer boynuz kulağı tersine geçti”

Eken, kızı Dila’nın karşılaşmalarını tribünde heyecanla takip ettiğini, heyecandan yerinde duramadığını anlattı.

Kızıyla aralarında lezzetli çekişmeler olduğunu paylaşan Eken, “Eskrime önceki başladığım zamanlarda antrenmanlarımızdan birinde Dila beni muzaffer, bu aramızda kortej konusu olmuştu. Fakat bu kere boynuz kulağı aksine geçti. İlerleyen zamanda ego onu yendim. Antrenmanlarda aramızda böyle lezzetli sürtüşmeler oluyor. Eve geldiğimizde bile bunun konusu bitmeme kadir, Dila yenilgiyi kabul etmez.” dedi.

“Ailece spor fora etmek hepimize yardım sağladı”

Dila Baylanlık Eken ise babasıyla egzersiz yapmayı haddinden fazla sevdiğini, genellikle babasını mağlup ettiğini söyledi.

Babasının eskrime genel hatlarıyla bilgili olduğunu anlatan Eken, “Babam filhakika beni tasarruf etmek üzere antrenmanlara gelip, gidiyordu. Veteranlar kategorisi açılınca, ‘Ben da başlayayım.’ dedi. Antrenmanlarımızda genellikle ego yeniyorum. Ailece spor yarmak hepimize katkı sağladı.” ifadesini kullandı.

Eken, milli takıma seçilmek için çalışmalara bitmeme ettiğini, bu süreçte babasının kendisine nazik destek verdiğini sözlerine ekledi.

Share: