Kıyamet Gönüllülerine Sertifikaları Abb Başkanı Mansur Yavaş’ın Katılımıyla Verildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan “Facia Farkındalık ve Esas İlk Müzaheret Eğitim Programı” tamamlandı. Eğitimin şehadetname törenine katılan ABB Başkanı Mansur Bunaltıcı, “Tığ hem Ankara için hem civarımız için şimdiden afetlere hazırlanıyoruz. İnşallah olamaz amma İstanbul’da dahi Ankara’mızda da değişik illerde üstelik olabilecek hep afetlere, afetlerin seçkin çeşidine cebin hep birlikte savaş edeceğiz” dedi. AFAD, AKUT ve ABB hisse senedi birliğiyle sunulan terbiye programı sonucunda bin 643 hayat sertifika aldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte natürel afetlere karşı vatandaşları bilinçlendirerek farkındalık sağlamak amacıyla 26 Küçük Ay 2022 tarihinde başlattığı “Kıran Farkındalık ve Esas İlk Arkalama Terbiye Programı”nı tamamladı.

AFAD, IVEĞEN ve ABB gelişim birliğiyle verilen eğitime katılan STK’lar, muhtarlar, yerel dernekler ve ABB gönüllüleri planlı törenle ortaklık ve teşekkürname belgesini aldı.

Zelzele Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı aracılığıyla 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. Yılına ithafen “Kıyamet Farkındalık ve Temel İlk Arkalama Eğitimleri Iştirak Sertifikası ve Afet Ekipmanları Tevzi Töreni” Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Şehadetname töreninde konuşan Başkan Mansur Ağırbaşlı, “Bugün fahri yetişek programını tamamlamış bulunuyoruz. Dünyanın gelişigüzel yerinde insanlar korumak istedikleri rastgele faaliyete gönüllü olurlar. Maalesef elan Türkiye’birlikte istediğimiz oranda bu hasbilik ve gönüllü katılımı kül anlamıyla gerçekleştiremedik. Fakat bundan sonra gelişim birliğinin, dayanışmanın her alanda kaçınılmaz olduğunu görüyoruz” dedi.

Ağır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çıktı facia dendiği devir depremi değil, kent sellerini de görmeye başladık. İklim krizinin sonucu yerine imdi şehirlerde, site-kent selleri olmaya başladı. Hakeza tıpkı fenomen olduğu devir ne yapabiliriz? Buna şüphesiz hazırlık alabiliriz? Pekâlâ bir alarm sistemi kurabiliriz? Daha Çok bunların tartışılma zamanı geldi. Katıksız olarak iklim krizinin yarattığı şehir selleri, ayrılmış kentleşmenin birlikte yangınlar, arkasından yağışsızlık ve heyelanlar oluşmaya başladı.”

Koronavirüsün bile bire bir kıyamet olduğuna dikkat çekici Kırıcı, şunları kaydetti:

“Koronavirüsle da dünya karşılaştığı antlaşma hangi yapacağını bilemedi, elbet davranacağını bilemedi. Nedeniyle bizim pekâlâ rastgele kalem afetten tıpkı akıbet çıkarmamız gerekiyor. Hoppadak Ankara için değil, Tanrı korusun, giderek gerçekleşebilecek muhtemel tıpkı İstanbul depremine alın birlikte kesinlikle ve katiyetle çokça sayıda gönüllüye ihtiyaç var. Biz hem Ankara üzere hem civarımız amacıyla şimdiden hazırlanıyoruz. bu arada dahi bildiğiniz kabil Antalya’de, Manavgat’ta, Balıkesir’birlikte olan yangınlara itfaiyemiz çabukça müdahale etti. Gene Kastamonu’birlikte Karadeniz tarafındaki bilcümle afetlere da uray olarak destek verdik. Nasıl oralara gittiysek inşallah gayrimümkün amma İstanbul’da üstelik Ankara’mızda da olabilecek bilcümle afetlere, afetlerin her çeşidine cebin bilcümle birlikte savaşım edeceğiz.”

Törende mütekellim Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler ise “Zaman güç emeklerle kıyamet farkındalık ve sıhhi imdat eğitimlerinin şehadetname töreni için tıpkısı aradayız. 20 STK ile ortak us el çabasının tıpkısı ürünü olan bu kuma son Ankara Büyükşehir Belediyemiz, dairemiz ve düzentileme arkadaşlarımız amacıyla gelgel ve bahtiyarlık vesilesidir. Oylumlu gönüllüler ordusuna Ankara Büyükşehir Belediyesi adına sertifika programını tamamlayarak en üst seviyede bilgi ve donanımla katılacak olan bin 643 kişiye ulama yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Hareket ve afetlerden önceki alınması gereken tedbirler, afet anındaki akıllıca çizgi şekilleri, facia sonrası üzere yapılması gerekenler ve şümullü tıpkısı iletişim zehir oluşturularak müdahale edilmesini temin etmek için uzmanlar aracılığıyla verilen eğitimler ağır ilgi gördü. Hayati öneme topluluk eğitimlere katılan hep bin 643 fahri, ortaklık ve teşekkürname belgesi almaya doğruluk kazandı.

ABB aile sahipliğinde planlı törende arama ve istirdat gönüllülerine rozet, delme, gayda, afet ve sıhhi imdat çantası ile ivedi ebat bilgi kartının bulunduğu ekipmanlar bergüzar edildi.Share: