Kırıkkale’ye mevrut depremzedeler KYK yurtlarında misafir ediliyor

“Asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler, Kırıkkale’bile Cahillik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış yurtlarda ağırlanıyor.

Afet Eş Güdüm Merkezi’nden yönlendirilen yahut kendi imkanlarıyla Kırıkkale’ye gelen depremzedeler, kentteki Yüreklilik Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştiriliyor.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Keyif Müdürlüğü görevlilerince psikososyal, rehberlik ve müşavirlik hizmeti verilen depremzedelerin yekpare ihtiyaçları karşılanıyor.

Şu ana kadar 1300 depremzedenin yararlandığı yurtlarda, dallar dahi oluşturulan oyun parkında oynayarak depremi unutmaya çalışıyor.

Türkan Eş Yurdu’nda mevcut depremzedelerden Osman Uz, gazetecilere, Kahramanmaraş’tan 4 aktarılma geçmiş buraya geldiklerini ve haddinden fazla memnun kaldıklarını söyledi.

Buradaki tüm personelin haddinden fazla ilişkin olduğunu ve depremin ardından Kahramanmaraş’ta olduğu gibi burada bile yardımlar karşısında duygulandıklarını aktaran Yırtıkça, şunları kaydetti:

“Şu anda tek sıkıntımız yok, temas husus gayet iyice. Bilcümle ihtiyaçlarımız karşılanıyor, canla başla çalışıyorlar. Biz uyuyoruz, onlar uyumuyor, haddinden fazla rahatız. Memleketimizi da anlatmaya gerek yok. Herhangi Bir vadi yoğun. çıktı ne olacağımızı bile bilmiyoruz. Bu bire bir saf facia, eğilmek zorundayız. Ancak Kırıkkale halkının bu yaptıklarını tek antlaşma unutmayacağız.”

Hatay Antakya’dan gelen Ahmet Yoğun birlikte yurtta sunulan seçme hizmetten çokça mutlu olduklarını belirterek, görevlilere teşekkürname etti.

Yumuk, “Cenabıhak devletimizi başımızdan eksik etmesin. Keyif ve değişik ihtiyaçlarımız üzerine seçkin çeşit destek veriliyor. Tanrı bire bir daha hakeza bire bir acıyı yaşatmasın. Antakya yerle bire bir reşit durumda. Depremin peşi sıra elimizden geldiğince oğlumla enkazda kalanları çıkarmaya çalıştık. İlk ilkin yolların sınırlı olması dolayısıyla bize müzaheret ulaşmadı. Bu dahi alışılagelen tıpkı molekül. İlk defa böyle aynı kıran yaşıyoruz. Vatanımız ve milletimiz sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’tan mevrut Şenel Çiçekçi ise hareket sırasında ne yapacaklarını bilemediklerini dile getirerek, “59 yaşındayım, daha önce böyle bir şey yaşadığımı hatırlamıyorum. Asıl ve babalar evlatsız, füru asıl ve babasız kaldı. Allah kimseye hakeza ayrımsız molekül yaşatmasın.” diyerek konuştu.

Yurtta kalan çocuklardan 9 yaşındaki İrem Yurdakul birlikte “Burada çokça mutluyum, arkadaşlarımla oynuyorum. Burada oyuncaklar var. Haddinden Fazla eğleniyoruz.” dedi.

Share: