Kilitsiz Küreksiz Kafe’de alaca aş günü

Muratpaşa Şehremini Beklenti Uysal, Adalya Vakfı Engelsiz Kafe’birlikte düzenlenen geleneksel alaca aş gününde “Muratpaşa’mızdaki bu iyice ortak dirim, Muratpaşa’mızdaki bu değerler hep Türkiye’mize ve üste bütün dünyaya yayılsın” dedi.

Antalya’birlikte Muratpaşa Belediyesi ve çeyrek asırlık geçmişe topluluk Adalya Vakfı’nın kentin tabiat harikası yalı yar bandında kayran düz Açık Kafe’sinde alaca aş günü düzenlendi. Imdi geleneksel kuzuluk mevrut etkinlikte, çok sayıda özürlü derneği ve vakfı aynı araya geldi. Başbuğ Uysal’ın dahi katıldığı etkinlikte Açıkça Kafe’nin özel gereksinimli öğrencileri ve aileleri dahi düzlük aldı.

Komutan Uysal, burada yaptığı konuşmada, değişik kültürlerde düz kayran aşurenin kuma ayrımsız anlamı olduğunu söyledi. Aşurenin umudu simgelediğini kaydeden Komutan Uysal, “Merbutiyet, ocumak ve pekâlâ sarılmak söylemek. Varlıkta yoklukta, ferah günde, incitici günde birlikte geleceğe doğru umutla bakmak emreylemek” şeklinde konuştu.

Tüm bu değerlerin “Gel, ki olursan ol gel” diyen Mevlana’nın, “Bire Bir olalım, bilgili olalım, güçlü olalım” diyen Hacı Bektaş Veli’nin, “Sevelim, sayalım bu dünya kimseye kalmaz” diyen Yunus Emre’nin ve “Yurtta sulh, dünyada sulh” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde var olduğunu belirten Başbuğ Uysal, “Bu ülkede yaşamaktan öz saygı duyuyoruz. Komşuluğunuzdan, varlığınızdan itibar duyuyoruz” dedi. Başbuğ Uysal, “Birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız, tek yarım yamalak olmasın. Muratpaşa’mızdaki bu domuzuna ortak yaşam, Muratpaşa’mızdaki bu değerler bütün Türkiye’mize ve antrparantez bütün dünyaya yayılsın” diye niteleyerek konuştu.

Başkan Tevazulu’ın konuşmasının ardından Belirtik Kafe’nin çam ağaçlarıyla kaplı bahçesini dolduran davetlilere alaca aş ağırlama edildi. Çölyak hastaları üzere glütensiz aşure dahi hazırlanırken bire bir program kapmasında Antalya’da bulunan Makedonya Türk Sivil Sosyete Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı ve Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emniyetli ve 70 Makedon mektepli bile Belirgin Kafe’nin anadan görme alaca aş gününde yer aldı. – ANTALYA

Share: