Kilis’te çiftçilere buğday tohumu dağıtıldı

Kilis’te çiftçilere sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Istihsal Genel Müdürlüğünün “Üretimle Geleceğimize Işık Tut, Sulp Bizden Üretim Sizden” projesi kapsamında Muasır Mezarlık yanındaki ahzüita alanında buğday tohumu dağıtım töreni düzenlendi.

Proje kapsamında 1700 çiftçiye yüzde 50’si mevhibe namına kamu yoluyla karşılanan yaklaşık 40 bin dekar alana ekilmek amacıyla 400 titrem Ceyhan-99 ekmeklik buğday ve 450 titrem Gündaş makarnalık buğday çeşidi olmak için mecmu 850 ton domestik buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, törende, devletin birlik imkanlarıyla çiftçilerin birlikte olduğunu söyledi.

Üreticinin bu sezon emeklerinin karşılığı aldığını görmekten bahtiyar olduklarını dile getiren Kökçüoğlu, “Güzeşte yıl dağıtım töreninde bu buğday tohumu bize yetmez henüz fazla bindi isteriz dediniz bu sene genel müdürlüğümüz, valiliğimiz ve belediyemizin destekleri henüz da arttı ve sabık sene dağıttığımız tohumun iki katını sizlere temin ettik. Sizin adınıza başta bakanlığımıza ve emeği geçen umum emanet ve kurumlara teşekkürname ederim. İnşallah ürününüzün yeşerdiğini, artağan ve bereketli hasadınızı görmeyi rica ederiz.” dedi.

Törene Kilis Vali Yardımcısı Selek Doğanoğlu, AK Parti İl Başkanı Gaye Karataş, İl Umumi Sedir Başkanı Şıhmehmet Yalçın, Ekincilik Odası Başkanı İbrahim Kişmiri ile çiftçiler katıldı.

Share: