Kılıçdaroğlu’nun Boston’da Dinlediği Türk Fizikçi Dağdeviren: “Burada Kimse Kimseye Sormuyor ‘Neden Bu Deneyi Yapıyorsun’ Diye Niteleyerek. Özgürlük Olunca…

IHTISAS GÜVENÇ

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Boston’da, Massachusetts Uygulayım Bilimi Enstitüsü’ndeki (Massachusetts Institute of Technology -MITOS) Medi Lab’ı tanıtan adlı Türk fizikçi Dr. Canan Dağdeviren, “Burada kimesne kimseye sormuyor, ‘niye bunu yapıyorsun?’ ‘Neden bu deneyi açmak istiyorsun’ diye. ve hürriyet olunca, kafanıza bambaşka tıpkı özdek geliyor ve yapabiliyorsunuz” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Hürriyet ve atılganlık” karşılığını verdi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun BENDE temasları bugün başladı. Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti, Boston’da; 10 Türk akademisyenin görev yaptığı, Lara Özkan adında Malatyalı aynı Türk öğrencinin terbiye gördüğü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde, ünlü Türk fizikçi Dr. Canan Dağdeviren ile enstitüdeki Media Lab’birlikte planlı çalışmaları inceledi.

“BİYOTEKNOLOJİNİN TAM KALBİNE GELDİNİZ”

Dağdeviren, Kılıçdaroğlu’na; “Burası MITOS’in, Boston’un Bio Hub’ı. Hep bioteknoloji şirketleri; Moderna’dan, Novartis’e, Pfizer’e büyüklüğünde… Biyoteknolojinin tekmil kalbine geldiniz” dedi. Dağdeviren, Media Lab ile ait “Kimesne kimesne ile yarışmıyor. Eş çalışıyor” tanımını yaptı.

“HÜRRIYET OLUNCA, KAFANIZA ALELACAYIP BİR MADDE GELİYOR”

Dağdeviren, “Media Lab’ın 80’i aşkın şişman şirketin oluşturduğu ayrımsız sistemi var. Bir Vakitler Arçelik üstelik vardı. Temas şirket 250 bin dolar veriyor. Bilcümle paralar hep hocalara denk şekilde dağıtılıyor. Bilcümle hocalar, o parayı kullanarak istedikleri şeyi yapabiliyorlar. Kimse kimseye sormuyor, ‘niye bunu yapıyorsun?’ ‘Neden bu deneyi yarmak istiyorsun’ diyerek. ve özgürlük olunca, kafanıza alelacayip bir özdek geliyor ve yapabiliyorsunuz” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Hürriyet ve hamaset” karşılığını verdi.

“BURANIN DİREKTÖRÜ, BİR OPERA SANATÇISI”

Dağdeviren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buranın direktörü aynı opera sanatçısı. Enstrümanları alıp, elektronik aletlerle birleştirip, tek şaşılacak sesler çıkarıyor.  Tıpkı hocamız, bir domates üretiyor, tamamen susuz ve toprağın olmadığı benzeri ortamda… Tunceli’deki topraktaki ph değerine bakıyorlar, mineral oranına, akarsu oranına bakıyorlar. Bilcümle o değerleri bilgisayara yazıyorlar ve domates çıkıyor” dedi.

Dağdeviren, Kılıçdaroğlu ve heyetini; “Solgun Dide” isimli yeri bile anlattı. Dağdeviren, “Bulunduğumuz noktada, milyarca toz var. Bu odada hepa filtreler bilcümle tozu çekiyor. Akman benzeri çekmece yapmamız gerekiyor. Benim üzere ve burada etkin hep hocalar için; olgun yarmak, elden veri fayrap etmek değil; ferdî benzeri varoluş. İş beğenmek değil, bu hayatımızın tıpkı parçası” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, MIT’in Türk öğrencisi Malatyalı Lara Özkan ile dahi tanıştı.

KILIÇDAROĞLU: İKİ ESAS SORUNUMUZ VAR. ÖZGÜRLÜK VE GÜVENCE

Kılıçdaroğlu ve heyetine kadınlar için mamografinin elan yalın kat ve hızlı çekilebilmesine imkân tanıyan, kendilerinin geliştirdiği rahat dokulu tıpkı iç çamaşırı teknolojisini anlatan Dağdeviren, bu ürünün istihsal aşaması ile ilgilendiren yerine bile “Media Lab’ın genişlik güzelce özelliklerinden biri bile patentler ağız ağıza yazan kişiye ilgili oluyor. Biz şirketimizi burada kurduktan bilahare şirketimizin benzeri ayağı, seçme ülkede kabil. Türkiye sebep olmasın? Temas yerde yapabilirsiniz. Uygun bir ortam olduğu sürece bozukluk olmasın” dedi.

“BİRÇOK BİLİM İNSANI, SİZLERLE TANIŞMAK İÇİN FERT ATIYORLAR”

Kılıçdaroğlu ise “Hocamın tek endişesi olmasın” diyerek konuştu. Dağdeviren ise “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde elan aynı biyomedikal aletimiz namevcut. Birçok ilim adamı var. Tekmil işlemler fail, koca şahıslar var. Bugün tıpkı kısmı ile tanışacaksınız. Bir Nice bilim kadını, sizlerle ülfet etmek amacıyla fert atıyorlar. Selen cihanşümul. Tıpkı zamanda olgun özgürlüğü de sever” dedi.

Kılıçdaroğlu bile “İki temel sorunumuz var. Hürriyet ve garanti” karşılığını verdi.

Share: