Kılıçdaroğlu’ndan Eş Adayları Terviç Derneği’ne sıkıntı: Kadınları örgütleyin, zat adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, FELEK Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 yabanlık umumi heyet ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede eş hareketinin hayatiyetli olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, aile kadınlarına ve dikici kadınlara hele heyecanlanmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Sülale Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların konuşu özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin sosyal düzenlilik primlerini yatıracağız, böylecene vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Sistem doğduğu yerde doyabilecek, ekinci köyünde refah süresince, sağlık ortamında yaşayacak. Içtimai ululuk olmanın gereğini adına getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonradan iktisadi külfet güçlü kadınlar amacıyla ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını bırakmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü ahzetmek için yetiştirme yurdu sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından strateji ettiklerini belirtti. Bildirme kocaman taleplerinin siyasette denk desise olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay akıbet verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç avrat mebus çıkarmayan 20 diyar bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin mülk ve ilçe başkanlarıyla ayrımsız araya gelerek, farkındalık çalışması hırsızlamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça doğru benzeri tümen ve Türkiye üzere kritik tıpkısı öneme eş. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonradan, “Biz kadınların Meclis’te eşit temsili için yasa teklifi hazırlayan benzeri partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin tek milletvekili yok. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenli gücüyle özlük kadın adaylarını çıkarsın, namzet olmaya türe kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak saylav olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım koyun. Serencam seçimlerde eş kocabaşı sayısındaki çoğalma ne büyüklüğünde düş vericiydi. Milletvekilliği için üstelik örnek olabilir. Kadınların örgütlü gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren karı üyelerimizden aidat almaya son verdik, örgütlenmenin önündeki hep engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça balaban. Erzurum’bile bire bir mektup kafe açılmasını istemiştim. Aynı belediyemiz sayesinde Erzurum’dahi açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Özellikle gailesiz kadınlara istihdam sağlayan bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’üstelik, Aksaray’üstelik, Kayseri’da, elhasıl mevki genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka de “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki karı vekil gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, kadın siyasetçiyi ‘sembol’ kabil gören anlayışı değişmek. Kıymet benzeri Türkiye bina etmek. AKP gidecek, denklik ati” ifadelerini kullandı.

Share: