Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Ekip Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, DÜRÜST Fırka Ekip Başkanvekili Kankızıl Ünal’ın sözlerine tepki göstererek, “Bu ihata SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diye yıpranmamış aynı ihtişam kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili bile Arapça olacak.’ Tıpkısı mir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Kadro Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sabık hafta Adana, Osmaniye, Tokat ve Sivas’ta ziyaretlerde bulunduğunu, vatandaşlarla bir araya geldiğini söyledi.

Sivas’ta görüştüğü vatandaşlardan ilin sorunlarını dinlediğini anlatan Kılıçdaroğlu, yalnız Sivas’ın değil, Türkiye’nin hep sorunlarını çözmeye arzulu olduklarını ve çözeceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, ziyaretleri sırasında taşeron işçilerin kendisinden destek istediğini aktararak, “Türkiye’bile Karayolları’nda ve muhtelif bakanlıklarda etkin 100 binin üstünde taşeron işçi var. Ego onlara, ‘Söz veriyorum, sizin sorununuzu dillendireceğim, bunlar çözer mi çözmez mi onu bilmiyorum ama çözmezlerse vakit kaybetmeden Karayolları’nda değil ne kurumda olursa olsun hep taşeron işçilerini kadroya geçireceğiz’ dedim. Şevket taşeron mu çalıştırır?” diyerek sordu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin macerasız kurulmadığına, Türkiye’nin, bilcümle mazlum milletlere örnek olduğuna işaret fail Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Biz hâkim güçlere asla sorumluluk eğmedik. Türkiye’nin mücadelesi, Anadolu’nun herhangi bir tarafında tıpkı üretimlik kurulduysa, Lozan Antlaşması’nda ‘yarın bana geleceksiniz, benden mülk isteyeceksiniz, zaman reddettiklerinizi o ant sizin önünüze koyarım’ diyen bire bir anlayışa alın Türkiye’nin kalkınması ve büyümesiydi. Özlük tarihini bilmeyen topluma önderlik yapamaz. Türkiye Cumhuriyeti tarihi, benzeri istiklal mücadelesi tarihidir, bire bir ekonomik kalkınma tarihidir, kaçırılan uran devrimini yakalama tarihidir. Kayseri’bile uçak fabrikasını kurmuşsanız, Etimesgut’ta uçak motorları fabrikasını kurmuşsanız, Eskişehir’bile ikinci uçak fabrikasını kurmuşsanız, 1940’lı yıllarda Türkiye dünyada uçak ihraç fail 5 ülkeden birisiyse bunlar kıytırık olmamıştır.”

Cumhuriyetin bire bir zamanda firez devrimi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, halkının yüzde 90’ının okuma-yemeni bilmediği bir dönemde, insanların okumaları ve öğrenmeleri için Millet Mektepleri’nin, ardından üstelik Karye Enstitüleri’nin kurulduğunu anımsattı.

SELIM Fırka Takım Başkanvekili Maharetli Ünal’ın sözlerine aksülamel gösteren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı yapmış, SELIM Tümen’bile Kol Başkanvekilliği fail birisi; Mahir Ünal kalkıyor, ‘Bir firez devrimi yerine cumhuriyet altını bizim lügatımızı, alfabemizi bütün akıl setlerimizi namevcut etmiştir. Zaman konuştuğumuz Türkçe’nin beyin öğretebilmesi benzer değildir’ diye niteleyerek açıklama yapıyor. Sıra bilmiyorlar. Hurafelerle güneş öğrenilmez, gerçeklerle öğrenilir. Halkın ne konuştuğunu bile bilmiyorlar. evet siz on paralık Karacaoğlan’ı dinlemediniz mi? Arı Sili tıpkısı Düpedüz var. 17. ve 18. yüzyılda bu insanlar arı sili bire bir Türkçeyle hangi yazdılarsa, ne söyledilerse zaman hepimiz biliyoruz.”

“Senin diline taşlama eden tıpkı adamla senin ne işin var”

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Kerem Bahçeli’nin da Ateş Parçası Ünal’a aksülamel gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bahçeli buna sanki çok kızmış. Hangi olacak, çift çift gidip yeniden kucaklayacak, ego bilmiyor muyum neymiş. Bunu bayağı ulusçu arkadaşlara söylüyorum; bu hesap SADAT kafasının anlayışıdır. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kaldıracağız, Asrika diyerek yeni tıpkı çap kuracağız, başkenti İstanbul olacak, dili üstelik Arabi olacak.’ Bir baş. İtiraz mı ettiler, etmediler. Amma benim milliyetsever tabanım öbür tarafa kaymasın diye niteleyerek ara sıra bel fişeği atayım sonraları art kapıda kucaklaşacağız.

Milliyetçilik vatanseverliktir. Senin diline hakaret fail, senin dilini küçümseyen tıpkısı adamla, hakeza ayrımsız adamla senin ne işin var. Bibi kadro başkanvekili hangi olacak kim. Ama bu garip insanlara bildirme güzelce cevabı Gazi Mustafa Kemal vermiştir; Biz boş dediğimiz zaman mektepte bilisiz olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz detay, hakikati bilmektir. Yoksa görgülü olanlardan sunma iri cahiller çıktığı kabilinden on paralık kavzamak bilmeyenden üstelik hakikati gören soy alimler çıkabilir.”

-“(Biz yapacağız) diyorlar, bekliyorum”

Gittiği rastgele yerde vatandaşların “Köyler boşaldı” dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında, kırsalda çalışan mecmu karı ve gençlerin sigorta kapsamına alınacağını, mülga köy okullarını baştan açacaklarını, köylerde öğretmenlerin beraberinde önder, tarım mühendisi, ekincilik teknisyeni, tarım teknikeri olacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, mıntıka bazlı planlama yaparak, kimin neyi ekeceğini ve kaça satacağını belirleyeceklerini, çiftçilerin asla engel etmeyeceği tıpkısı benzeşim getireceklerini anlattı.

İktidara geldiklerinde maraba ve esnaf kredilerinin nema borçlarını sileceklerini, asgari ücret amacıyla de eskimemiş tıpkısı rüşvet tarifesi yapacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Minimum ücreti tıpkısı noktaya getirdiler, yılın yarısından itibaren kullanılmamış aynı alacak tarifesi çıktı ve insanlar daha aşkın alacak ödemeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

Sözleşmeli, eylemli ve ücretli sarıklı ayrımına sonuç vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Emeklilikte Hoşnutluk Takılanların sorunlarını de gittiğim her yerde dillendirdim, ‘Tığ yapacağız’ diyorlar, bekliyorum. evet yaptıracağız evet yapacağız. Bu işin ortası namevcut.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Anadolu’birlikte aynı kıpırdanma var, Anadolu’dahi bire bir arayış var. Anadolu’birlikte ‘Acaba CHP ne yapacak’ diye kafalarda mefret bire bir soru işareti var. Haddinden Fazla güzelce aynı Türkiye’yi nesir edeceğiz. Bilimde, kültürde, sanatta, tarımda, sanayide, her alanda çok güzelce şeyler yapacağız ve kararlıyız. Bunların ufku bulunmayan.” görüşünü savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, alay malay göstergeç programına balkon çağrısını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Temas yerde, rastgele ortamda vizyonsa vizyon, bilgiyse vukuf, tarihse gündüz, kültürse firez, neyi istiyorsan çık karşıma çıplak seninle konuşalım. Korku Erdoğan korku, ego kayırıcı yemem. Bilginle, birikiminle gel karşıma. Bozukluk korkuyorsun sen, haşyet.” diyerek konuştu.

(Bitti)

Share: