Keyif Çalışanları, Sağlıkta Şiddeti ‘Kanlı Önlük’ Giyerek Ihtarname Etti: “Çıktı Ailelerimizle, Çocuklarımızla Helalleşerek Kurumlarımıza Geliyoruz”

EDDA SÖNMEZ

İstanbul’da sağlık çalışanları, Esenyurt Çap Hastanesi’nde güvenlik görevlisi yerine müteharrik Tuğrul Okudan’ın öldürülmesiyle baştan gündeme mevrut sağlıkta şiddeti ihtarname etti. Hunriz doktor önlüğü giyen meslektaşları namına izah eden Arı Keyif İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Bölüm Başkanı Yiğitlik Kıvrak, “Bizler, keyif çalışanları namına daha çok evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz. Bu ruh bilimi ile afiyet hizmeti vermeye, destek hizmeti vermeye, düzenlilik ve güvenlik hizmeti vermeye çalışıyoruz. 5188 dar Hususi Düzenlilik Yasası bir an önceki revize edilmelidir” dedi.

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Can Kuşu Sağlığı ve Asap Hastalıkları Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nin bahçesinde bugün aynı araya sağlık çalışanları, Esenyurt Azamet Hastanesi’nde düzenlilik görevlisi namına çalışan Çakır Okudan’ın ağızsız olmaları üzere uyardığı sökel yakınları yoluyla bıçaklanarak öldürülmesini protesto etmek üzere hunriz doktor önlüğü giydiler.

Basın açıklamasını, Sili Sağlık İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erdem Zinde okudu. 5188 basit Hususi Güvenlik Yasası’nın ayrımsız dakika evvel rötuşlu edilmesi gerektiğini vurgulayan Kıvrak, şunları söyledi:

“ALINAN TEDBİRLERİN HİÇBİRİNİN CAYDIRICI OLMADIĞINI ZAMAN EN ACI ŞEKİLDE GÖRDÜK: Zaman acımız, ağıtımız, yasımız haddinden fazla iri. Üzüntümüz hangi kadar büyükse öfkemiz da o büyüklüğünde balaban. Esenyurt Ihtişam Hastanesi’nde hastanenin, çalışanların, çevrenin asayişini hatırlamak için gecesini gündüzüne katan güvenlik görevlisi arkadaşlarımızdan Çakır Okudan’ı kaybettik. Hem bile işini yaparken. Hem üstelik felah dağıttığımız hastaların yakınları aracılığıyla. On Paralık acımadan, tek kararsızlık edilmeden, ‘sayrılarevi süresince bu büyüklüğünde şamata yapmayın’ diye niteleyerek uyardığı için araçlarında taşıdıkları bıçakla gözlerini kırpmadan vahşiyane katlettiler. Değil konuşmakta, yutkunmakta, kan almakta zorlandığımız aynı dolaşma yaşıyoruz. Sağlıkta güç önlemleri denilerek alınan tedbirlerin hiçbirinin caydırıcı olmadığını bugün genişlik ateş şekilde gördük.

SAĞLIKTA ŞİDDET DENİLDİĞİNDE HEPİMİZİN MERHAMETSIZ AYRI AYRI YANIYOR: Toplumu sarmış olan bu edilgi, bu cinnet halinin sosyolojik, ruh bilimsel, asıl eğitim bilimi gibi süreçlerle yönetilmesinin ve sil baştan ele alınması gereğini benzeri kat henüz gördük. Birisi 11 ayrı suçtan, ötekisi 27’den aşkın suçtan sabıkası kâin bu vandalların sokakta, hastanede, halkın beyninde ellerini kollarını sallayarak gezmeleri, reform edilmeden sokağa bırakılmalarının neresi normal? Elan 1,5 maaş evli, hayalleri, hedefleri olan güvenlik görevlisi arkadaşımız Çakır Okudan, kurumunun, hastanenin asayişi, özge hastaların hakları amacıyla ‘sessiz olunması’ çağrısı yapmıştı. Ama bu eli hunriz caniler, bu suç makineleri hangi yaptı, Tuğrul’umuzun sesini ezel ebet kestiler. Sağlıkta çaba denildiğinde hepimizin canı değişik yanıyor. Doktoru, hemşiresi, işçisi, memuru, temas biri amacıyla değişik amma aynı tepkiyi veriyoruz. Mevzuatta sâri namına yapılan düzenlemelerin yetersizliği, aynı soy aplikasyon birliğinin sağlanamaması, özellikle hastane özel güvenliklerinin olaylara müdahale sırasında savunmasız bırakılması bu göz yaşlarını, bu acıları dindirmeyecek, galiba ki artık canların yanmasına illet olacaktır.

EVLERİMİZDEN ÇIKARKEN AİLELERİMİZLE, ÇOCUKLARIMIZLA HELALLEŞEREK KURUMLARIMIZA GELİYORUZ: Bizler, sağlık çalışanları namına artık evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz. Bu psikoloji ile sağlık hizmeti vermeye, bindi hizmeti vermeye, asayiş ve düzenlilik hizmeti vermeye çalışıyoruz. Fakat çıktı sabrımız kalmadı. Zaman duyduğumuz felaket, duyduğumuz çeki büyüklüğünde büyük. Himmet arkadaşları namına acımızın tarifi yok. Eli hunriz, sokakta gezen yanlışlık makinesi katiller yüzünden zaman Tuğrul Okudan kardeşimiz bu dünyaya veda etti. Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, himmet arkadaşlarına ve sendikamız Katışıksız Sağlık-İş camiasına çıdam ve temel sağlığı diliyoruz. Keyif çalışanları yerine, ‘çıktı geçenek hangimizde’ diyerek geldiğimiz gelişim yerlerimizde huzurla, endişesiz, verimli benzeri şekilde çalışacağımız günlerin gelmesine Tuğrul kardeşimizin şehadeti belki çevirici tamam. Tekrar başımız sağlıklı olsun.”Share: