Keyif Bakanı Âdem, Hatay’daki AFAD Eş Güdüm Merkezi’nde izah yaptı Açıklaması

Afiyet Bakanı Fahrettin Âdem, Kahramanmaraş merkezli depremlerde 20 bin 213 kişinin hayatını kaybettiğini, 80 bin 52 kişinin yaralandığını bildirdi.

Vekil Adam, Hatay’daki AFAD Eş Güdüm Merkezi’nde yaptığı brifing toplantısında, milletçe eşi görülmemiş bire bir felaketle savaş edildiğini vurguladı.

Aynı anda 10 ili etkileyen facia sebebiyle canla başla ilgiyle tıpkısı uğraş verildiğine belen eden Koca, “Bu muazzez budun, irtibat ruhu ortamında elinden mevrut ne varsa yapmaya gayret ediyor. Devletimiz, umum imkanlarını seferber etmiş durumdadır. Aktarılma yaraları almak günüdür.” dedi.

İnsan amacıyla fevkalbeşer tıpkısı çabalama sergileyen bütün millete canıyürekten teşekkürlerini ileten Insan, “Dünyada eşine beş altı rastlanır tıpkı bağlanak ve savaşım sergiliyoruz. Acıların üstesinden alay malay geleceğiz. El Birliği ruhumuzun yeryüzü insanca tarafı olan teavün, bugünlerin üstesinden gelmemizin anahtarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Insan, “Yardım Etmek talip birlik vatandaşlarımızın yardımlarını AFAD ve valiliklerimizin organizasyonunda ulaştırmasının önemine görevlendirmek isterim. Sağlık yardımları üzere de Bakanlığımız Kriz Eş Güdüm Merkezi’ne ulaşmanız kafi.” açıklamasını yaptı.

“Bir Numara paye afiyet hizmetleri de durumunda verilmeye başlandı”

Bölgedeki esenlik hizmetlerinin yürütüldüğü alanlarla ilgili ince bilgileri esbak verdiğini ve yaralıların seçkin bölgede geçmiş müdahalelerinin nerede yapıldığı ve ihtiyacına bakarak nerelere gönderme edildiğiyle ait detayları aktardığını hatırlatan Insan, şöyle bitmeme etti:

“Esenlik hizmetlerinin, kıyamet bölgesinde kıvrak sağlanması üzere eksiksiz sağlık camiamız canla başla çalışmaktadır. Arama kurtarma ekiplerimiz, okunabilen çalışmalarını bitmeme ettirmektedir. Bölgede esenlik hizmetlerinin verilmesi üzere hastanelerimiz hareketli durumdadır. Beyaban hastanelerimiz hizmet vermeye bitmeme etmektedir. Müdahale çadırlarımız, ilk temasın arkası sıra hastalarımızı yeryüzü uygun keyif tesisine ambulanslarla gönderme etmektedir. Bölgede hastane hizmetlerinin beraberinde birinci rütbe esenlik hizmetleri üstelik yerinde verilmeye başlandı. Özellikle köylerimize yaralıların durumlarını arama ve arız olmak ve vakayiname hastalarımızın sağlık hizmetlerini aksatmamak üzere 112 ekipleri ve ambulanslarla hekim ve çıkar yol gönderme edilmeye başlandı. Kronik hastalarımızdan bölgeden sevki gerekenler üzere planlamalar yapılarak sevkleri gerçekleştirilmeye bitmeme ediliyor.”

Vekil Eş, afiyet sisteminin tekmil kıyamet bölgesinde çalışır durumda olduğunu belirtti.

Kimlik tayin çalışmaları bitmeme fail yaralıların bulunduğunu nâkil Insan, ulaşılan her bilgiyi genişlik çabuk şekilde kül birimlerle paylaşmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Bölgede esenlik hizmetlerinin durumuna ilgilendiren bilgileri paylaşan Eş, “Gerileme altından kurtarılan vatandaşlarımızın müstacel müdahalesinden sonra gelgel, yağız ambulansları ve bahir araçlarıyla toplamda 20 bin hastamızın tedavilerinin devam ettirilmesi amacıyla bölge dışı illere transferi sağlandı.” dedi.

“Kamuoyunda yavru hastalarla ilgili spekülatif bilgiler dolaşıyor”

Kamuoyunda yavru hastalarla ait düşüntülü bilgilerin dolaştığını ve bu konuda vatandaşları bilgilendirmek istediğini dile getiren Koca, “Şu anda kimliği belirlenemeyen veya birlikte refakatçisi bulunmayan, 0-18 yaş grubundaki evlatlarımız, Ankara, Sazak, Adana, Kayseri ve İstanbul’daki hastanelerimizde bulunmaktadır. Bu çocuklarımızın Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının gözetimi ve velayeti altında izlem ve tedavileri devam etmektedir. Kimliğini bilemediğimiz hastalarımızın dijital fotoğraflarını eşleştirme yapmak üzere hazırlanan özel yazılıma yüklüyoruz. Bu sayede, heybetli ayrımsız kısmının etiket bilgilerine ulaşacağımızı umuyorum.” ifadelerini kullandı.

“Işlek veya seyyah eczane açarak hizmet vermesine cevaz vereceğiz”

Icra Vekili Kayırıcı, kocaman aynı bilgiyi dahi katılmak istediğini belirterek şöyle konuştu:

“Facia bölgesinde AFAD aracılığıyla kurulan deri kentlerimizde badiye hastaneleri ve ünitelerinde afiyet hizmetleri sunuluyor. Keyif hizmeti düz vatandaşlarımızın ilaçları yeniden bu merkezlerde verilecektir. Depremden etkilenen illerimizde eskimemiş aranjman ile arızi ve aktif eczaneler açılmaya devam edecek. Bölgede hasar gören ve bina güvenliği zımnında açılamayan çokça sayıda eczanemiz var. Vatandaşımızın sağlık hizmetine erişimi önünde hiçbir engel kalmasını istemiyoruz. Ilkin mıntıka eczacıları gelmek amacıyla talip eczacılarımızın deprem bölgesine ateş parçası yahut gezgin eczane açarak bakım vermesine müsaade vereceğiz.”

Deprem bölgesindeki hastaların durumu

Hastanelerin durumuyla ilişkin de açıklama fail Âdem, Adana ve Diyarbakır’daki yekpare hastanelerin bilcümle kapasiteyle hizmet vermeye devam ettiğini, Adıyaman Terbiye Araştırı Hastanesinin keyif hizmetlerini cemi birimleriyle sürdürdüğünü bildirdi.

Kahramanmaraş Temiz Fazıl Kısakürek Kent Hastanesi’nde yekpare alanlarda sağlık hizmeti sunulduğunu bile aktaran Adam, Kilis’te Alaeddin Yavaşca Büyüklük Hastanesi’nin bütün kapasiteyle bakım verdiğini, Malatya eşkâl ve ilçelerindeki hastanelerin afiyet hizmetini bütün kapasiteyle verdiğini söyledi.

Icra Vekili Âdem, Hatay Terbiye Araştırma Hastanesi’nin kapsamlı çöl hastanesi ve 16 evgin engelleme ünitesiyle bakım verdiğini, darülfünun hastanesinin de cümle kapasiteyle çalıştığını anlattı.

“Depremden yeryüzü çetin etkilenen illerin başında Hatay geliyor”

Fahrettin Koca, “Şu an itibarıyla sarsıntı faciasında ne efsus ki 20 bin 213 dirilik hayatını kaybetti, 80 bin 52 vatandaşımız yaralandı.” bilgisini paylaştı.

Hatay’ın depremden yer kırıcı etkilenen illerin başında geldiğini vurgulayan Eş, “Ölüm sayımız Hatay’birlikte 6 bin 205, yanık sayımız ise 17 bin 823. Yıkılmış çatı sayısı şu asıl büyüklüğünde 2 bin 749 yerine belirleme edildi. Sahada, 410 ekiple bütün 10 bin 760 taharri kurtarma personelimiz depresyon başında fariza yapıyor.” diyerek konuştu.

Kayırıcı, 41 farklı ülkeden mecmu 3 bin 40 ecnebi personelin K-9 köpekleriyle kontrol istirdat çalışmalarına bindi olduğunu söyledi.

AFAD koordinasyonunda 7 noktada çerge kentler kurulduğunu bildiren Âdem, “Toplamda 9 bin 102 çadırın dağıtım ve kurulumu yapıldı. 10 ilçede 73 lokasyonda ısıdam aşındırmak dağıtımı yapılıyor. Şimdiye kadar 404 bin 780 nefis aşındırmak dağıtıldı. Bu noktalara 21 vadi henüz arttırma edilecek.” ifadesini kullandı.

“Bağlanak olmaktan katiyen vazgeçmeyelim”

İl dışına gezmek talip Hataylılara muvasala imkanı sağladıklarına işaret fail Koca, bu tahliyeleri 112 Ivedi Çağrı Merkezi üzerinden yaptıklarını söyledi.

Icra Vekili Eş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sözcüklerin değerini yitirdiği, kayıpların var olan seçkin şeyi görünmez kıldığı ızdıraplı günler yaşıyoruz. Hepimizin göğsünde düğümlenen, içimize etkili tıpkı sızı var. Ancak bugün acımızı içimize gömüp ayrımsız can daha istirdat çabasına bitmeme edeceğiz. en son yaralımız iyileşene kadar mücadeleye devam edeceğiz. Milletimizden yarayışlı dualarını esirgememelerini istirham ediyorum. Irtibat olmaktan asla vazgeçmeyelim. Gerileme altında küsurat adamlık olmasın. Dönem yaraları çeviri günüdür. El ele vererek üstesinden gelemeyeceğimiz tek afet yok. Azamet burada, kavim burada. Milletin kerim duruşu ve duaları burada. İyi istihbarat ahzetmek, gür duyum yöneltmek beklentisiyle hepimizin kalbi yer sarsıntısı bölgesinde.”???????

Share: