‘Kentlere Yapışık Kadınlar’, Odunpazarı’nda Konuştu

Odunpazarı Şehir Konseyi, Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde “Kentlere Yapışık Kadınlar” mevzulu tıpkı konuşma gerçekleştirdi. Efes Selçuk Şehremini Sürgün Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Bilecik Belediye Başkanı Ferişte Cıda Subaşı’nın dil cambazı olduğu söyleşinin moderatörlüğünü Cumhuriyet Umum Partisi (CHP) Adana Milletvekili Burhanettin Bulut yaptı.

Söyleşiye, Odunpazarı Belediyesi Komutan Vekili Cahide Apiko, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Dokuz Canlı Yaşar, CHP Bilecik Kalıp İlçe Başkanı Berna Pamukçu, CHP Bilecik İl Karı Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil, Odunpazarı Site Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı ve Bilecik’ten eş muhtarlar ile çokça sayıda Eskişehirli katıldı.

“ATI KADINLARLA, ÇOCUKLARLA VE GENÇLERLE ŞEKİLLENECEK”

“Kentlere Raci Kadınlar” söyleşisinin küşat konuşmasını, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru yaptı.

Site konseylerinin yerel yönetimlerle yaptığı hal ortaklığının haddinden fazla mefret olduğunu belirten Kumru, Odunpazarı’ndaki sunma nazik şanslarından birisinin Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Aldanmaz’un Eskişehir Kent Konseyi Bakanlığı yapmış olması olduğunu vurguladı.

“Esasen sivil sosyete kuruluşları içerisinde geliyor olması; siyasal olarak demokrasiyi içselleştirmiş olması Odunpazarı Şehir Konseyi’nin çokça iri bire bir şansı. Şehremaneti Başkanımız Kazım Kurt Site Konseyi’ne, sivil topluluk kuruluşlarına işbirliği ve özgüven aşılayarak, bizlere evcil yönetimde meze hakkı veriyor” diyen Kumru, Odunpazarı Kent Konseyi’nin 14 say grubu, 21 mahalle meclisi; kadın, çocuk, deneyimsizlik ve engelli meclisleri ile Eskişehir’üstelik açık oturum hayatın dışında kente raci işler yaptığını belirtti.

Demokrasinin temelinin mahallede aktif vatandaştan geçtiğine ilgi calip Kumru, Odunpazarı Site Konseyi adına her bir bireyin yönetime katılması anlamında mahalle meclisleri kurarak yerli yönetimle gelişim birliğini sağladıklarını anlattı.

Kumru, konuşmasında CHP Şehir Konseyi Masası’na da yer verdi. Türkiye’da ilk kez aynı siyasi partinin böyle tıpkı çalışmaya imza atığını tamlayan Kumru, “İlk öğün aynı siyasal parti, siyaset yapmanın yanı sıra, kent konseylerini akilane bir zemine oturması anlamında kısık tıpkı masa oluşturdu. 10 şehir konseyi başkanı de şuan o masada görevli. O görevlilerden biri bile benim. Bunun ötesinde yaptığımız işlerde Türkiye’da yerel demokrasinin geleceğinin kadınlar ve ayrıntılar olduğunu düşünüyoruz. Kent konseylerinde kadın, yavru ve cahillik meclislerini önemsiyoruz. Geleceğin kadınlarla, çocuklarla ve gençlerle olduğunu düşünüyoruz” diyerek konuştu.

Kadınların ve gençlerin siyasi partilerde küçümseme hakkı olması gerektiğini vurgulayan Kumru, demokrasinin bu şekilde gelişebileceğini dile getirdi.

DİLEĞİMİZ KADINLARIN SİYASET İÇİNDE ARTIK KAYRAN ALMASI”

Kumru’dan sonra meze alan Odunpazarı Şehremaneti Başkan Vekili Cahide Derli Toplu,şöyle konuştu:

“Dertleri kentleri olan Odunpazarı Şehir Konseyinin bugünkü izlence konusu ve konukları, kentlerine dokunan kadınlar. Yani güzel kadınlar, sevdası kentleri olan kadınlar, kabadayı kadınlar, gine hepiniz şehrimize leziz geldiniz. Biliyorum kim avrat kalkmak, evde, sokakta, iş yaşamında ağırlık iken, siyasetin yer print alanından başarı ile çıkıp, icraa makamlarına daha zor başına gelmişsiniz. Sizleri de size fikir veren, partimize hazzetme gösteren seçmenlerimizi dahi kutluyorum. Umuyorum ve diliyorum kim önümüzdeki seçimlerde sizler kabil çikti avrat şehremini, bizler kabilinden karı meclis üyesi, avrat muhtar ve avrat milletvekilimiz peki. Dileğimiz ve ihtiyacımız, kadınların politika zarfında imdi vadi alması. Ego ve mecmu mağaza, mücadelenizi dinlemek üzere heyecanla bekliyoruz. Anılarınızı, başarılarınızı, üste pişmanlıklarınızı dahi alçalma ediyoruz. Siyasette sürmek amacıyla iş veren, ayrımsız hayali olan tam kadınlarımıza mücadeleniz ve başarılarınız cesurluk verecek, nöbet resim olacaktır.”

BULUT’TAN ESKİŞEHİR’E ÖVGÜ

Söyleşide müracaat eden isimlerden biri birlikte CHP Adana Mebus Burhanettin Bulut oldu. Endişe, “Hem kadın hem bile genç ve kalburüstü 3 belediye reisi ile buradayız. Bu hepimiz amacıyla hava vesilesi olsun, çünkü siyasette karı ve taze yok. Burada dahi 3 bulunmaz arkadaşımız var” dedi.

Odunpazarı Şehir Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun CHP Şehir Konseyi Masası’nın kurulmasında iri katkıları olduğunu tamlayan Keder, Kumru’ya teşekkürname etti. Türkiye’birlikte el erki kanallarının tıkandığını söyleyen Endişe, alelhusus partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile seçkin şeyin tekleştiğini vurguladı. Keder, yüzdelik 51 ile demokratlık ya de çoğunluğun elde edilemediğine ilgi çekti.

Bugün tıkanan demokrasiye site konseyleri ayrımsız kapı açabilir diyerek CHP Şehir Konseyleri Masası’nı kurduklarını anlatan Endişe, “Şehir konseyleri sadece kentin yaşanabilir ayla gelmesine, kentlilik bilincinin oluşturulması ya da kentin rantını kente vermeyle müteşekkir değil; demokrasiyi perçinlemek amacıyla kurulan tıpkı çatı. Eskişehir’dahi bunun sunma evire çevire örneğini görüyoruz. İnsan, Eskişehir’i anlata anlata bitiremez. Kent Konseyinin yaptığı çalışmalar şehre, uray başkanlarının yaptığı çalışmalar bile Türkiye’ye yansıyor. Güya belediyeler aynı musahabe yeri. Belediyeler, hatır girdiğinizde güya müze. Belediyeler kişi mekanlarını öyle bire bir ağıl getirmiş kim, karın girdiğinizde şehrin şüphesiz bir düzlük olduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu kavrayış meselesi. Tığ, Eskişehir’birlikte bu yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz” dedi.

“MÜCADELENİZE BITMEME EDİN, KADIN MÜCADELESİ KAZANACAK”

Konuşmaların peşi sıra söyleşiye geçildi. Konuşmacılar, Efes Selçuk Belediye Reisi Cımbar Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve Bilecik Belediye Başkanı Ferişte Cıda Subaşı siyasete lacerem başladıklarını anlattı.

İl ve ilçelerinde hayata geçirdikleri içtimai projelere bile değinen kadın uray başkanları, konuşmalarında sıkça İstanbul Sözleşmesi vurgusu yaptı. Eş dayanışmasının ve karı mücadelesinin önemine dahi değinen şehremaneti başkanları, kadınların kentlere ailelerine dokunuyormuş kabilinden vicdanıyla dokunduğunu söyledi. Türkiye’dahi siyasetin koca eli ve kararıyla yapıldığına ilgi çekici uray başkanları, bu durumun bundan sonra sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, siyasette meydan alan kadınların sayısının artması gerektiğini vurguladı.

Uray başkanları, kadınlara çağrıda bulunarak, “Mücadelenize devam edin, eş mücadelesi kazanacak” dedi.

Kadınların raf olmayı adalet etmediğini vurgulayan belediye başkanları, “Bizler raf olmayı türe etmiyoruz. Kentleri, duygularımızla, beynimizle ve vicdanımızla yönetiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: