Kendisi nakil beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayan ağa denk oldu

Böbrek hastalığı nedeniyle aktarım bekleyen ve vefat eden kardeşinin namına uyan böbreğini almak adına bağışlanmasını sağlayan Trabzonlu Hakkı Aytaş, kat sayı tıpkısı çizi sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kıvrak 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, bire bir süre ilk diyabetle uğraş etmeye başladı. Diyabet tedavisi bitmeme ederken kendisine kolon kanseri teşhisi üstelik konulan Aytaş, ameliyatla evvel evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete mecbur gâh organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı zinde ve tedavisine İstanbul’da bitmeme fail Aytaş bire bir yandan haftada 2 çağ diyalize girerken diğer yandan da kadavradan organ aktarımı üzere sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın düşünce kanaması geçirmesi konusunda acilen memleketi Trabzon’a geldi. Kanuni Eğitim ve Araştırı Hastanesi yetkililerinin pahal bakımda tedavisi bitmeme fail kardeşinin bellek ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi üzerine Aytaş, uzuv bağışı üstüne gayrı 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin ortak kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin namına uyan böbreğini almak adına organın henüz acil durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’bile aynı hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Elan evgin durumu olan hastaya nakledilmesini akıllıca gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul eden Hakkı Aytaş, AA muhabirine, sütun kanserini atlattıktan bilahare böbrek hastalığına ilişkin haftada 2 dönem diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde sırada olduğunu belirten Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve veriş haset nısfınnehar beyin ölümü gerçekleşti. Örgen naklindeki rüfeka öneri ettiler, ailecek oturduk ve organlarını bağışlama kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan sonra bile kardeşinin böbreğinin önce kendisine teklif edildiğini dile getirerek “Ego istemedim. Daha acil durumu olan hastaya nakledilmesini daha uygun gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman acil değil, çok daha ivedili hastalar var. Bu düşünceyle ego kendi hakkımdan feragat ettim.” diye konuştu.

Aytaş, “Duyduk ki kardeşimin organları 5 hastaya düş olmuş. Özellikle birlikte karaciğerinin Adana’üstelik 16 yaşında bire bir hastaya nakledildiğini, operasyonun çok elan kudretli geçtiği bilgisini örgen naklindeki arkadaşlar bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Aza nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin da haddinden fazla havari olduğunu tamlayan Aytaş, “Kız kardeşime ne ben ne kardeşlerim, hiç kimse, uzuv naklinde yaptığımız yararlı büyüklüğünde faydalı yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız hakeza değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ aktarımı konusunda duyarlı olmaya çağıran Aytaş, kimi vakit bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını tabir ederek şunları söyledi:

“Bir abi adına hakkım. Aktarım muntazır tıpkısı hastayım. Biliyorum ki ömrümün sonuna kadar hiçbir aza kız kardeşimin böbreği büyüklüğünde ahenktar olmayacaktır. Bittabi tıpkı aza çıkarsa çıksın tıpkı asıl babanın çocuğuyuz, genetiğimiz bir. Bu kadar ağır ezgi tıpkı organ cins mi ben bunun bilincinde olan bir hastayım. Buna karşın tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan dünya bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Gailesiz benzeri hastaya imge olmanın tanım edilemeyecek tıpkı ruh olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime tek kimesne o yavru kadar minnettar olmaz. 16 yaşında tıpkısı çocuğun avlu bulmasının ne almak olabileceğini az buçuk bu işlerin süresince ateş parçası birisi kendisine biliyorum.” dedi.Share: