Kazakistan Short Track Milli Takımı acun kupası öncesi Erzurum’da pahal depoluyor (2)

Kazakistan Short Track Milli Takımı, Kanada, ÇAKER ve ülkelerinde düzenlenecek Short Track (yordam pateni) Dünya Kupası müsabakalarına Erzurum’üstelik hazırlanıyor.

Erzurum’üstelik 2000’lik Patinaj Salonunda kamp eden Kazakistan Short Track Milli Takımı, Arsıulusal Buz Pateni Federasyonu (ISU) eliyle 28-30 Ekim Kanada, 4- 6 Kasım MEMLUK ve 9-11 ile 16-18 Fasıla tarihlerinde Kazakistan’da düzenlenecek Short Track Dünya Kupası öncesi bati depoluyor.

Kazakistan, dünya kupası organizasyonunun beraberinde aynı sene zarfında yoğun arsıulusal yarışlara bile aile sahipliği yapacak. Kazak sporcular, bu organizasyonlarda seyircileri önünde hem ferdî hem bile topluluk kendisine madalya almayı amaçlıyor.

Kazakistan Short Track Milli Takımı Antrenörü Nurbergen Zhumagazıyev, AA muhabirine, Erzurum’a elan evvel sportmen adına geldiğini, faziletkâr rakım olduğu amacıyla burayı yeğleme ettiklerini söyledi.

“Takımdan beklentimiz çokça şişman”

Tesisteki personellerle familya süresince çalıştıklarını tamlayan Zhumagazıyev, “9 kız, 9 koca, 3 maharet ekiple buraya geldik. Sportmen ve antrenör amacıyla sunma şişman uğur madalyadır. Kazakistan tarihinde ilk kez benzeri şehirde iki çıngı acun kupasına karı sahipliği yapacağız. Bu konuda takımdan beklentimiz çok şişman.” dedi.

Zhumagazıyev, seçkin zaman kullanılmamış başlangıçlar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Sıfırdan başladığımız üzere bu zaman üstelik madalya ve başarılar bekliyoruz. Temas yıl 6 öğün dünya kupası yarışları oluyor ve bu yüzden değme sene bire bir sporcular bunlara katılıyor. Ocak sahipliği yapacağız ve bu sportmen üzere rastgele ahit kazanım olmayabiliyor. Çünkü sporcu üzerinde külfet ve stres oluyor. Short track anca ayrımsız branş ki basketbol, ayak topu üzere ayrımsız madde değil. Tek beklemediğimiz şeyler olabiliyor. Birinci olan düşebiliyor ve nihai olan bir numara oluyor. O yüzden bu konuda biz elden Allah’a emanetiz.”

Sporcuların daha maksut seviyeye gelmediğini dile getiren Zhumagazıyev, Erzurum’dan sonra ülkelerinde kampa gireceklerini ve beceri ile dayanıklılık elde etmeyi hedeflediklerini aktardı.

Azhgaliyev: “Dünya kupası benim amacıyla çokça majör”

Milli sportmen Abzal Azhgaliyev ise 18 yıldan fazladır bu sporu yaptığını ve mütenevvi başarılar kazandığını anlattı.

Olimpiyatlara 3 nöbet iltihak şansı elde ettiği belirten Azhgaliyev, “İki misil dahi olimpiyat bayrağı taşıdım. O benim çok yetişkin bire bir sükse. Dünya kupalarında, darülfünun ve Asya oyunlarında zer madalyalarım var. Bu sene kendimi bildirme dolgunca derecede göstermeye çalışacağım. Kazakistan’de olacak acun kupası benim için çokça yetişkin. Zira ailem, arkadaşlarım, akrabalarım orada, onları sevindirmek istiyorum.” diye konuştu.

Sporculardan Denis Nikisha de 16 yıldır bu sporu yaptığını ve 3 sefer olimpiyatlara katıldığına değindi.

Acun kupalarında madalyalarının bulunduğunu belirten Nikisha, “Bunlar bize yetmez, seçkin devir ileriye bakıyoruz. Olimpiyatlar ve acun kupalarında çıktı madalya ve başarı istiyoruz. İlerisini göremem ama tığ çok çalışıyoruz ve acun kupalarında kudretli takımlar arasındayız. İnşallah bunun sonucunu göreceğiz. Rastgele yarışta hedefimiz kızıl madalya amma hele zat ülkemizde ayrı oluyor. Orada hem bireysel hem birlikte takım kendisine başarıyı taçlandırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: