Kaymakam Yenisoy’dan Salda Gölü’nde pislik iddialarına ilgili açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Yiğitlik Yenisoy, Salda Gölü kıyısında pislik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilişkin, “Kum muayyen bölgelerde grado safhada beyaz ve görsel benzeri behişt yerine görülmekte iken kâh yerlerde da kumun rengi uymazlık gösteriyor. Fakat bu banko bire bir herif yahut haricen bire bir fiziki müdahaleyle meydana mevrut tıpkı olay değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde bulunan Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilgilendiren çıkan yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların uydurma olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik bire bir kısmında içilebilir kalitede tıpkı su kaynağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ilgilendiren olduğunu belirten Yenisoy, “Katıksız bir tabiat olayı adına değerlendirilen bu olay, yer şeş su kaynaklarının ve göl çevresindeki akarsu kaynaklarının alandaki kâin ağaç popülasyonundan rüzgarla taşınan uzvi içeriği faziletkâr polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede seçkin işletme bulunmadığına dikkati çekerek, daha önceden bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’da 308 sayılı Antalya 2 nolu Tabiat Varlıklarını Dulda Mıntıka Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu iddia edilen mevkiden göle antre haram”

“Sultanpınarı” isimli akarsu kaynağından Salda Gölü’ne 2 ayrımlı noktadan natürel, akman akarsu akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Solgun görüntü su akışlarının gerçek katıksız tıpkı sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu ön halkı aracılığıyla yıllardır içmece suyu adına kullanılmaktadır. Antrparantez Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Zevk Varlıklarını Esirgeme Umumi Müdürlüğü herhangi bir kamer periyodik yerine akarsu numunesi alınmakta ve su kalitesi strateji çalışmaları yapılmaktadır. Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu kabil bundan sonraki süreçte da Salda Gölü Dulda Projesi kapsamında umum tedbirlerin alınmasına titizlikle devam edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle antre haram. Arama alanları dahi vakit kaybetmeden kumlu adına tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu sav edilen bölgeden filhakika göle giriş yasak. Bu haberin uydurma olduğu tıpkı kez elan ortaya çıkıyor. Bu mevkiden banko göle antre yasak.”

“Habitatın natürel aynı süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün mukavemetli aynı natür harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında beyaz kum vadi almıyor. Kum belli başlı bölgelerde had safhada beyaz ve görsel tıpkı cennet namına görülmekte iken ara sıra yerlerde bile kumun rengi uymazlık gösteriyor. Fakat bu kesinlikle tıpkısı âdem veya dışarıdan tıpkısı fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkısı fenomen değil. Habitatın natürel aynı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye davet diyoruz, bizden sonraki nesillere bile sunma güzel şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Yiğitlik Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ait Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Koruma Büro Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.

Share: