Kaşık ustası görme engellilere kaşık yapımını anlattı

Konya’nın zinde bir tane yazboz tahtası kaşık ustası olan Mustafa Sami Onay, 3 Ara Dünya Engelliler Günü’nde rüyet engellilere kaşık yapımını anlattı.

Görme Engelliler Derneği Konya Şubesi Başkanı Veli Özağan ve dernek üyeleri, 3 Çatlak Dünya Engelliler Günü’nde Konya’nın ruhlu tek tahta kaşık ustası bedenî sakat Mustafa Sami Onay’dan kara tahta kaşık yapımı üzerine vukuf aldı. Yerelde ve ulusalda haddinden fazla sayıda ödülün sahibi olan Mustafa Sami Diploma, bu yıl Eş ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Güçlü İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülünü de aldı. 2015’te Konya’da Yılın Ahisi seçilen Mustafa Sami Diploma, aşağılık dükkanında görme engelli bireyleri ağırladı. Mustafa Sami Müsaade görmez bireylere yazboz tahtası kaşığın olmamış havadan olan odundan kuşkusuz kara tahta kaşık yaptığını sırasıyla anlattı. Anlatırken de odunun kara tahta kaşık olma aşamalarında gözsüz bireylerin aşamaları elan gani anlaması üzere parçalara bir tane tek dokunmalarını istedi.

Kaşık Ustası Mustafa Sami Izin, ölmeye yüz tutmuş meslekler çerçevesindeki kaşıkçılıkta, odunu tamamen el işçiliğiyle kaşık haline getirdiğini anlatarak, “Uygulayım Bilimi kullanmıyorum, geleneğimiz göreneğimize akla yatkın yapmaya çalışıyorum. Gençlerimize ve beceresi olan arkadaşlarımıza bu mesleği yapmalarını öneriyorum. Zira bu işi yaparken yetenek, yetenek önemlidir” şeklinde konuştu. – KONYA

Share: