Kasapoğlu: “Gençlerimizle bile alay malay olmaya bitmeme edeceğiz”

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB az başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha saha yerleştirmede tarihimizin genişlik efdal oyun oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin dahi devre içi katıldığı toplantıda GSB güçlükle müracaat sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi yurt başvurularına ilişin bir numara faz faaliyet sonuçlarını paylaşmak amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade fail Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda erdemli teveccühe mahzar bire bir altyapı ve yaşam alanı. Bilcümle gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ gelmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kül çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamıyla bir tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Tonga sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yer etkin, artağan şekilde güçlü koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite küşat tarihleri diyar mülk ayrımlı oluyor. Tığ birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli bağıntı yoğun bir emek var. Bu güzelce çalışmaları adamakıllı neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla sayısal namına analiz edildi. Başvurusu muteber sayılan öğrencilerimiz, gelir, sükse ve içtimai kapsam kriterleri esas alınarak gene tamamen sayısal ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz mail görünmek kaydıyla dek yapıldı. Şayet o yurtta kayran namevcut ise yer mümasil ayrıksı yurda tertibat cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunma erdemli katakulli oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi bire bir namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem dahi önce fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye topluluk elverişsiz altyapımız var. Bu birlikte gurur ve neşe vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak için 41 devlet merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına hep gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın görklü olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en mümasil şekilde strateji etmeyi kaynak ediyorum.”Share: