Kars’ta yerey analizi yaptıran yetiştirici gübreden tasarruf edecek

KARS’a kazandırılan ‘Toprak Çözümleme Laboratuvarı’ ile üreticiler hem zirai verimliliği arttıracak hem da gübreden artırım edecek. Laboratuvarda analiz edilecek topraklara ekilecek yapıt ve kullanılacak gübreler, raporla pusat altına alınacak.

‘Toprak Çözümleme Laboratuvarı’, Digor ilçesinde Digor Ziraat Odası Başkanlığı’nın düzenlediği törenle hizmete açıldı. Törene TBMM Ekincilik, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı DÜRÜST Fırka Kars Mebus Prof. Dr. Yunus Kılıç, DÜRÜST Fırka Kars Mebus Ahmet Arslan, Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, İl Genel Meclis Başkanı Utkulu Yağcı, Ekincilik ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Umumi Heyet Üyesi ve Şarki Rum Kesim Sorumlusu Kars Kültür Odası Başkanı Kesat Ertaş, Digor Tarım Odası Başkanı İsmet Hagi ve davetliler katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, kurdele kesip laboratuvarı hizmete açan protokol üyeleri, çalışmalar karşı Tarım Faziletkâr Mühendisi Iş Eltutmaz’dan bilgelik aldı.

‘ÜRETMEYE BITMEME EDECEĞİZ’TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı AK Fırka Kars Mebus Prof. Dr. Yunus Tığ, “Bütün Kars, üste Kuzeydoğu Anadolu, biliyorsunuz tarıma dair. Yani tarımı hangi kadar ongun yapabilirsek hayvancılığımız o kadar iyice olacak. Oradan cebimize para girecek, yaşam standardımız yükselecek, çocuklarımıza ve geleceğimize henüz tehlikeli ulama yapabilecek kazancımız olacak. Toprağımızı, ilçemizi, köyümüzü seveceğiz ve üretmeye devam edeceğiz. Kırsalda ve köyde durup ürettiğimiz sürece üstelik ülkenin sair kalanı daha bile gözümüzün içine bakacak. Niye? Göstermek, istihsal ve üreten bulunmaz ve bu köylülük, kırsallık öyle öğrenilebilecek tıpkı husus değil. Bin yıldır atalarımızın, öğrendiklerini bize aktara aktara bugüne getirdikleri, tarladan, tapandan, ziraatten, üretimden var olunan insanlarız. Yani siz çok kıymetlisiniz. Mühendis, veteriner doktor, tarım mühendisi dahi yetiştirilebilir amma ansız yetiştirilemez. Nesillerden süzüle süzüle gelen bin yıllık deneyim, mücahede var. Zımnında kırsalda seyretmek herhangi bir zamankinden bulunmaz. Alelhusus bu pandemide ve komşularımızda, coğrafyamızda olan savaşlarla bunu hep dünya anladı” diyerek konuştu.’TOPRAĞIN İHTİYACINI ANLATACAK’Tarımsal birikimlerin değerine özen çekici Tığ, “Toprağı çokça kullanıyoruz. Nüfusumuz arttı, daha çok gidermek istiyoruz. Tıpkısı alandan daha çok verim gidermek istiyoruz. çıktı kemirmek, beslenmek ve bezdirmek istiyoruz. Dünya da tüketim çılgınlığı içerisinde diyorsunuz ama arazi ayrımsız. Arpalı köyündeki mahsus, Digor’daki anlaşılan ve bilcümle ülkemizdeki belli. Bu artmıyor üste ne eyvah kim rastgele bölüm azalıyor. Olur bu azalan topraklardan sakat verimlerimizi henüz fazlasıyla alabilmemizin yolu ne? Onun bizden ne istediğini fehmetmek. İşte bu laboratuvar toprağın neye ihtiyacı olduğunu, bizden ne istediğini ne vermemiz gerektiğini anlatacak en yetişkin alım olacak” dedi.’AMACIMIZ, OLABİLDİĞİNCE ELAN ORGANİK TARIM YAPMAK’

Toprak Çözümleme Laboratuvarı’nın Kars, Ardahan, Iğdır ve Veca illerinde bir tane olma özelliği taşıdığını anlatan Ziraat Efdal Mühendisi Düzentileme Eltutmaz ise “Burada Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın uygun gördüğü programındaki analizler PH, EC, uzvi madde, kireç, fosfor ve potasyum analizlerini yapacağız. Bize topraklarını getiren çiftçilerimize çözümleme sonucunda tıpkı ifade hazırlayacağız, hangi arazi üzere ne yer için ne işaret ekmeleri gerekir, ne matbu kullanmaları gerekir? Bunun üzerine çiftçilerimizi bilinçlendirmeye çalışacağız. Bizim amacımız topraklarımızın kimyevi girdilerle uymazlık görmemesi, bu zararın daha organ indirilmesi, olabildiğince elan örgensel tarım yapmamız. Topraklarımızın ölmemesi ve gelişmesi üzere çalışacağız” diyerek konuştu.Share: