Kars’ta ot biçimi sürüyor

Kars’ta fino biçimi sürüyor. Çiftçiler biçtikleri otları traktörlerle evlerine taşıyor.

Şark Anadolu Bölgesi’nde şita ayının ağır ve ince geçtiği illerden birisi olan Kars’taki köylüler, hayvanlarının kışlık ihtiyacını karşılamak amacıyla tarlalarında traktörler evet dahi çalgı orağı ile mal biçiyor.

Sabahın erken saatlerinde tarlalara anbean ot biçmeye başlayan köylüler akşam saatlerine kadar bati çabalama sarf ediyor.

Biçilen otlar ise ayrımsız müddet tarlada bekletilip kuruması sağlandıktan sonra denk yapılarak kışın hayvanlara yedirilmek için depolanıyor.

Bu yıl yağan yağmurlardan belde sırlar, rüşvet ve buğdayın haddinden fazla olduğunu ifada fail köylüler, “Duman biçimine başladık, biçilen otu denk yaptık demin birlikte onları traktörle taşıyoruz. Ayrımsız müddet bilahare da inşallah hasadın ikinci bölümü olan rüşvet ve buğdaylarımızı biçip taşıyacağız” dediler.

Öte yandan Kars genelinde tarlalarda biçin otlar, süvari çekberi yoluyla toplanıyor. Gâh köylüler amacıyla otlarını balya yaparak evlerine götürüyor. Kars’ta bazı bölgelerde ise arpa ve buğday biçimi yapılıyor. – KARS

Share: