Kars’ta bir sıra gözler önünde yok oluyor

Kars’ta benzeri sıra gözler uğrunda yok oluyor

Gemli Tabya Turizme kazandırılacaktı

Hayvan barınağı yerine kullanılıyor

KARS – Türkiye’de genişlik çok çekişme tabyasına sahip olan Kars’ta, 1854 tarihinde yaptırılan ve 1855 Osmanlı-Rus Savaşı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, 1918-1920 Osmanlı-Ermeni Savaşı’nda geçer Gemli Tabya, turizme kazandırılmayı beklerken, gözler önünde bulunmayan oluyor.

Günümüzde efsanevi barınağı yerine mergup ancak bir vakitler mufassal yıllar askerlik aracılığıyla vikaye edilen ve bire bir çevrim ise karı kodes yerine beğenilen atlama beygiri nalı görünümünde olan Gemli Tabya, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle gelişigüzel kimliği belirsiz kişilerce tefviz edildi.

Birçok yeri yıkılan ve pencerelerindeki demirlerin çoğu sökülerek götürülen Gemli Tabya, yolu şişman taşlarla kapatılarak vatandaşların içeriye girerek gezmeleri de engellenmiş vaziyette bulunuyor.

“Butik Otel olacaktı, Hayvan Barınağı oldu”

Gemli Tabya’nın Hayvan Barınağı kendisine kullanıldığını rapor eden resimci Yokluk Kahraman, “46 tabyadan birisi olan Gemli Tabya, Gemli Tabya kadın dam adına dahi kullanılmıştı. Ancak şu anda fesih edilmiş, bölgede kâin hayvancılar yoluyla dam namına kullanılıyor. Umarız yetkililer 46 tabya içerisinde genişlik önemlilerinden birisi olan Gemli Tabya’yı biran evvel görür ve bu amal acısı durumuna engelleme ederler” dedi.

Çevredeki efsanevi otlatanların hayvanlarına sülale sahipliği işleyen Gemli Tabya, eski dolaşma Kars Valisi Rahmi Doğan vasıtasıyla 12 odalı butik otel namına projelendirilmişti.

Geçen süre içerisinde tek molekül yapılmayan ve Kars Kalesi’nin bir lahzada arkasında mevcut Gemli Tabya, her sabık zaman az buçuk elan yıkılırken, içerisinde ise hayvanları ağırlıyor.

Kars’ın sunu erdemli bölgesinde ve Dereiçi Kanyonu’na bilge tepede olan Gemli Tabya kurtarılmayı bekliyor.

Share: