Kars’ta 26 yıldır ağababa mesleği arıcılık yapıyor

Kars’ta 43 yaşındaki aynı can 26 yıldır ağababa mesleği olan aracılığı yapıyor.

Kars’ın Digor ilçesinde babasından ve dedesinden devraldığı arıcılık mesleğini 26 yıldır fail 43 yaşındaki Gaye Suner, 17 yaşından itibaren babasından devraldığı arıcılık mesleğini istekle yaptığını kaydetti.

Bin 900 rakımlı Digor yaylasına ilkbaharda Iğdır’dan getirdiği 300 kovanın bal hasadına başlayan 3 yavru babası Hedef Suner, yüzüne taktığı özel maskeyle kovanların beyninde esrar çıkaran körük sayesinde arıları uzaklaştırıyor. Çalışanlarla birlikte yegâne tek petekleri çıkararak ve kutulara koyan Suner, 3 kuşaktan beridir dede mesleğini yürütme ederek ailesini geçimini sağlıyor.

17 yaşından beri dede mesleğini yapan üretici Uğur Suner, “Arıcılığı ilkbahar bakımını yaparak Iğdır’da başlatıyoruz sonradan kendi yaylalarımıza yaklaşık bin 900 rakımlı yerlere getirip daha sonraları zamanı gelince hasadını yaparak ballarımızı alıyoruz. Cenabıhak bu sene herkese nasibini verdi bize de verdi çokça şükür. Bu yıl geçmiş yıllara göre mahsul iyiydi, esbak yıllar haddinden fazla kuraktı çiçek yoktu ve yağışlardan muhit etkilendi, bu yıl yağışlar güzeldi. Şuanda 300 kovanımız var, ovan başı averaj 10 kilogram organik ve karakovan bal aldım” dedi.

Öte yandan Kars’ta 2018 yılında Türk Patent ve Işaret Kurumu marifetiyle coğrafi işaret belgesi sunulan Kars Balının hasadına başlanıldı. Tahminî 3 kamer önce kentin değişik yaylalarına bırakılan 700 arıcıya ait 65 bin kovanda bu zaman bin 730 titrem bal üretimi yapıldı.

Kentte, süzme balın kilosu 250 liradan kamera bularken, karakovan balının kilosu ise 500 liradan satılıyor. – KARS

Share: