Karslı dağcılar Süphan Dağı’na tırmandı

Karslı dağcılar, 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’na tırmandı. Dağcılar 3’üncü denemede zirve yaptı.

Kars Dağcılık ve Taharri Istirdat Derneği (KARSDAK) üyesi dağcılar, henüz önce 2 yol kış tırmanışı için gittiği, fakat karşıt albeni koşulları ve çığ tehlikesi zımnında zirve yapamadan vurdumduymaz yaklaşmak zorunda kaldıkları Türkiye’nin arz yüksek 3’üncü dağı olan Süphan Dağı’na tırmanırken, Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Aydınlar Beldesi Kışkıllı Köyü rotasından tırmanan dağcılar zorlu tıpkısı tırmanışın ardından şahika yapmayı başardı.

4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı tırmanışına KARSDAK Başkanı Özfer Ahi liderliğinde Prof. Dr. Doğan Fahri, Kemalettin Özışık, Mehmet Zaman, Becerikli Merkit, Erdinç Erdağı, Yordamlı İşlekter, Nesip Kılıçaslan ve Özkan Soylu katıldı.

Zirvede açıklama fail Başkan Selek, “Ülkenin arz faziletli üçüncü dağı olan Süphan Dağına şahika yapmanın mutluluğunu üçüncü denememizde yaşadık. Yaptığımız bu zirveyi önceki sene amansız hastalığa yıprak sakıt arkadaşımız Doktor Yakup Raşidoğlu ve Kars dışında olup da irtibatını kesmeyen dostlarımıza armağan ediyoruz” dedi.

Öte yandan Süphan Dağı’na tırmanmayı başaran Karslı dağcıların zirvede Türk Bayrağı fonlu Atatürk posteri açtı. – KARS

Share: