Kars yerli haberi | Kars’ta sarıkız biçimi sürüyor

Kars’ta mal biçimi sürüyor. Çiftçiler biçtikleri otları traktörlerle evlerine taşıyor.

Maşrık Küçük Asya Bölgesi’nde şita ayının okkalı ve uzun geçtiği illerden birisi olan Kars’taki köylüler, hayvanlarının kışlık ihtiyacını bloke etmek amacıyla tarlalarında traktörler ya bile tırpan ile sırlar biçiyor.

Sabahın er saatlerinde tarlalara anbean ot biçmeye başlayan köylüler akşam saatlerine büyüklüğünde pahal ceht sarf ediyor.

Biçilen otlar ise ayrımsız müddet tarlada bekletilip kuruması sağlandıktan sonra denk yapılarak kışın hayvanlara yedirilmek amacıyla depolanıyor.

Bu yıl yağan yağmurlardan çevre gizler, arpa ve buğdayın haddinden fazla olduğunu ifada eden köylüler, “Ot biçimine başladık, biçilen otu denk yaptık demincek de onları traktörle taşıyoruz. Tıpkı müddet sonraları dahi inşallah hasadın ikinci bölümü olan rüşvet ve buğdaylarımızı biçip taşıyacağız” dediler.

Öte yandan Kars genelinde tarlalarda biçin otlar, süvari gelberi vasıtasıyla toplanıyor. Kâh köylüler için otlarını denk yaparak evlerine götürüyor. Kars’ta bazı bölgelerde ise rüşvet ve buğday biçimi yapılıyor. – KARS

Share: