??????”Kars 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali” sürüyor

Hars ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Kars Belediyesince birleştirme edilen “Kars 1. Zer Eller Anadan Görme Halk Sanatları Festivali” bitmeme ediyor.

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün himayelerinde başlayan festivalin bugünkü etkinlikleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Topluluk Takımı’nın GAMP Caddesi’nden yürüyüşüyle başladı.

Masal Park’ta süren etkinlikte Öksüz, DOĞRU Öğür Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, İl Hars ve Turizm Müdürü Hayrettin Yoğun ve kâh ülke protokolü, açılan halk sanatları stantlarını gezerek vukuf aldı.

Bikes, yaptığı konuşmada, Kars’ın, kültürel değerleri, coğrafyası, tarihi dokusu ve turizm potansiyeliyle güvenilmez benzeri harmoni ortaya çıkaran kadim tıpkısı site olduğunu söyledi.

Kentin ehil olduğu potansiyeli herhangi bir güzeşte çevrim elan de ileriye giymek amacıyla çeşitli ameliyat gerçekleştirdiklerini anlatan Gariban, “Bu bağlamda Kars Belediyesi yerine Aynalı Köşk Laf Merkezi ve Bilgi Evi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ilhak, yay, mutat gitar, füru amacıyla resim, yetişkinler amacıyla semiz boya eğitimleri, kılgısal seyretme, halı, seccade oluşum ve halı onarımı alanlarında kurslar düzenledik. Belediyemiz bünyesindeki biblo imal atölyesinde ilimizin tarihi ve kültürel mekanlarına ilgili biblolar üretiyoruz.” dedi.

Garip, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu festival kapsamında türlü medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olan Anadolu’bile yaşatılmakta olan ve burada yeryüzü evire çevire örneklerini göreceğimiz, obsidyen taş oymacılığı, format, ebru, tezhip, minyatür, folklorik çağa, halı, kilim, şapka, gümüş telkari, tespih, deri, baston, kumkuma, sepet, ten, ahşap kakma-oyma, bakır, sedef işlemeciliği kabil birçok el sanatını tanımış ve vatandaşlarımıza tanıtmış olacağız. Kıymetli ustalarımız ve zanaatkarlarımız sadece halk emeği, göz nuruyla asar meydana getirmiyor, bire bir zamanda bize kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, medeniyetimizi anlatıyor. Kısaca bizi biz eden değerleri bize öğretiyorlar.”

Vatandaşların bent gösterdiği festivalde, Kafkas halk dansları oyunları, mahalli ahali oyunları gösterisi ve aşıklar dinletisi beğeni topladı.

Festival yarın sona erecek.

Share: