Karışık hayvanlarına peyk vericili izleme

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli tehdit altındaki melez hayvanlarının korunmasına yönelik gösteri planı kapsamında; karışık koyunu, ceylan, alageyik, yaban keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, step kartalı kabilinden türlere uydu vericisi takıldı. Bu yöntemle, aşılanmamış hayvanlarının dirim alanları, barhana yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, karışık hayatında nesli gözdağı veya risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına yönelik eylem planı hazırladı. 100 soy üzere hazırlanan traksiyon kapsamında nesli tehlike altındaki; yaban koyunu, ahu, sığın, yaban keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen takip ile çandır hayvanlarının yaşam alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenerek, himaye çalışması yapılıyor. Tehdit altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, büyük veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle bildirme pahal izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Arka kısımlarına takılan verici ile izlem edilen turnalar amacıyla Sivas’ın balaban üreme alanları beyninde olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla tenasül alanlarının arz koskocaman habitatlardan birisi olduğu tayin edildi. Bunun konusunda bu alanların melez hayatı ihya sahası ilan edilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile takip edilen şah kartalın Küçük Asya popülasyonunun bugüne kadar kafile etmediği; ancak kullanılmamış doğan yavrularının kendilerine akıllıca tıpkısı hayat alanı seçmek için büyük alanları taradığı belirlendi. Kendilerine uygun hayat alanı bulmakta zorlandıkları, genel namına Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında şaşkın halde bulunup rehabilitasyon sürecinden bilahare verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve daha oradan ayrılmadığı tayin edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile takip edilen step kartalının ise popülasyon büyüklüğü yerine haddinden fazla elan kritik tıpkı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın bilakis Türkiye’deki bozkır kartalının göçmen benzeri kişi olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında benzeri bölgeye göç ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan donör ile takibe alınan step kartalının, ağustos sonunda göçüne başladığı, serencam güncellemelere göre şu anda Çad’birlikte bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 yaban koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Tekrar Şanlıurfa’üstelik doğaya salınan 2 ceylana dahi verici yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu grup içinde düzlük alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: