Karadeniz’de Taharri, Istihsal ve Süper Mıntıka Düşüncesi Konferansı

Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Konak Bilgin, Karadeniz’da keşfedilen saf gazı 2023 yılının ilk çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacaklarını belirterek, “Bittabi Karadeniz’birlikte yeni rezerv arayışlarımız dahi sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü daha bile uzatmayı öngörüyoruz.” dedi.

Bilimci, Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’üstelik aynı otelde planlı Karadeniz’dahi Arama, Üretim ve Süper Kesim Düşüncesi Konferansı’nın açılışında, ayrımlı ülkelerden Karadeniz konusunda açık deneyime topluluk yer bilimcilerin katıldığı etkinlikte, geniş Karadeniz havzasında hidrokarbonları keşfetme arayışında yollarını aydınlatacak bilgi, deneyim ve görüşleri paylaşma şansına ehil olacaklarını söyledi.

???????Yeryüzü serbest lisans alanına cemaat olan TPAO’nun, Karadeniz ultra yoğun deniz kontrol faaliyetlerinde değme ahit sarrafiye aktör olduğunu ifade fail Bilgin, “Ancak 2019 yılının başında ezber bozan hamlenin adı operasyonel bağımsızlık kapasitesi ve teknoloji oldu. Bu noktadan itibaren, hızlandırılmış sismik işleme iş akışları ile ansız çok blokta en son sismik bilgelik cem teknikleri ve kaslı sismik görüntüleme kullanılarak, havzaya müteveccih anadan görme arama yaklaşımını çurlatmak olabilir olmuştur.” diyerek konuştu.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfin üzerinden iki sene geçtiğine ve hidrokarbür içeren ansız fazla rezervuar içeren iki alanı ortaya çıkarmayı başardıklarına dikkati çeken Âlim, bölgede 11 ihya kuyusu açıldığını ve bunlardan ikisinin Kanuncu etüt gemisi ile 5 gizil üretim aralığında başarıyla test edildiğini vurguladı.

TPAO’nun, Sakarya’nın tüm saha geliştirmesinin ilk aşaması üzere sınıfının yer bol hizmet şirketlerinden oluşan ayrımsız konsorsiyum ile keşfin üzerinden 12 ay geçtikten süratle sonra anlaşma imzaladığını dile getiren Bilgin, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya, bayağı birlikte dünyanın yer teferruatlı ve sunma koyu bahir altı ankraj üretim sistemi olacak. Şu anda üretim boruları döşeniyor. Paralel namına göbekler makaraya sarılıyor ve biz konuşurken inşaat gemilerine aktarılıyor. Karadeniz kıyısında, Trabzon’un 800 kilometre batısında meydan kayran Filyos’taki esmer istihsal tesisi, projedeki tek faaliyetten kafasız kalmıyor. Örneğin yerey işleri, çelik montajı ve binalar doğrusu tamamlandı. Tedarik edilen ekipmanların montajı, borulama ve hareketlilik tesisatı işleri devam etmekte olup, ıcığı cıcığı gelişmemiş sürede devreye alınmaya amade ağıl gelecektir.”

Âlim, TPAO’nun, Karadeniz’i ‘süper havza’ya dönüştürmenin eşiğindeyken, dönüşümün TPAO’nun geleneksel yapısı süresince dahi yaşandığını ve kurumun kendisini, alaz, uygulayım bilimi odaklı ve profesyonelce yönetilen benzeri kuruluşa dönüştürdüğünün altını çizerek, kuruma ilgilendiren ve öz işlettiği 4 araştırma gemisi ile 3 yıl içerisinde 11 ihya kuyusuna munzam kendisine 14 dip su kontrol kuyusunun açılmasının, Karadeniz ve Maşrık Akdeniz programlarında ferah iş yapıldığının kanıtı olduğunu vurguladı.

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin, TPAO’ya kullanılmamış tıpkı dinamizm birlikte kazandırdığına işaret eden Bilimci, “Bir yandan öz alanlarında son basamak deneyimli olan personelimizin maharet setini genişletiyor gayrı yandan birlikte geliştirdiğimiz uluslararası çaptaki projelerle aksine beyin göçüne üstelik korkulu tıpkı ulama sunuyoruz. Dünyanın dört bir birlikte farklı projelerde görev almış Türk mühendisler, zaman Karadeniz’de özlük ülkelerinin saygınlık projesini akdetmek üzere yuvaya dönmüş durumdalar.” dedi.

Bilim Adamı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Karadeniz havzasının bu nazik zenginliğini, Sakarya gazını, 2023 yılının önceki çeyreğinde Türk topraklarına ulaştırmış olacağız. Bittabi Karadeniz’de kullanılmamış ihtiraz arayışlarımız üstelik sürecek, projenin kapsamını genişletmeyi ve proje ömrünü daha birlikte uzatmayı öngörüyoruz. Karadeniz, önümüzdeki on yıllar boyunca hidrokarbon taharri ve üretim faaliyetlerimize eş sahipliği yapacak. Biz birlikte kurum adına Karadeniz’i henüz ferah tanıma, bize sağladığı olanakları keşfetme, gökçe vatanın zenginliklerini Türkiye’nin soylu erki ve teknolojik gelişimine aracı kılma çabalarına elimizden geldiğince yardım yöneltmek için azimle çalışıyoruz. Umarım doğal gaz keşifleri, takkadak bölgesel erke iş birliğini sağlamakla kalmayıp, tıpkısı zamanda genel bölgesel ekonomik ve siyasi istikrarın güçlendirilmesinde caka oynayacaktır.”

Âlim, kendilerini destekleyen Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve sakat icra vekili Patent Albayrak ile sakır sakır çalışıp emek harcayan eksiksiz kol arkadaşlarına teşekkür ederek, TPAO olarak benzeri inanç ve azimle yola devam edeceklerini kaydetti.Share: